آخرین اخبار از جبهه پنجشیر، ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش اخبار جهادی به نقل از تحولات جهان اسلام، استان پنجشیر بصورت کامل به تصرف طالبان درآمد.

به گزارش اخبار جهادی به نقل از تحولات جهان اسلام، استان پنجشیر بصورت کامل به تصرف طالبان درآمد.

پس از چند روز درگیری سنگین بین مسلحین طالبان و نیروهای احمد مسعود در استان پنجشیر، کنترل مراکز شهرستان‌های پنجشیر و شهرستان‌های ده صلاح، پل حصار و اندراب در استان بغلان به دست طالبان افتاد.
در حال حاضر نیروهای احمد مسعود به کوهستان و ارتفاعات پنجشیر پناه برده‌اند و از سرنوشت و موقعیت احمد مسعود جزئیاتی دردست نیست.

در آخرین نبردهای سنگین روز گذشته که در حومه‌ی شهر روخه و خنج شکل گرفت تعدادی از فرماندهان میدانی احمد مسعود جان باختند و شیرازه خطوط دفاعی نیروهای پنجشیر از هم پاشید. در پی این فروپاشی مسلحین طالبان موفق به پیشروی در شهرستان روخه شده و به شهر بازارک مرکز استان پنجشیر شدند.

گفته می‌شود “فهیم دشتی” سخنگوی نیروهای احمد مسعود (خواهرزاده عبدالله عبدالله) و ژنرال “عبدالودود زره” مشاور احمد مسعود (خواهرزاده احمدشاه مسعود) در حمله پهپاد ناشناس (احتمالا متعلق به پاکستان) در منطقه دشتک جان باخته‌اند. همچنین “امرالله صالح” نیز در روزهای گذشته به تاجیکستان متواری شده و از مکان استقرار “احمد مسعود” اطلاعاتی در دست نیست. برخی می‌گویند وی به تاجیکستان رفته و برخی دیگر می‌گویند وی همراه نیروهایش به ارتفاعات پنجشیر پناه برده است.

احمد مسعود در آخرین صحبت‌هایش از پیشنهاد شورای علمای افغانستان برای توقف درگیری‌ها و گفتگو با طالبان در پنجشیر استقبال کرده و خواستار عقب نشینی طالبان از پنجشیر شده بود. اما طالبان مهلت وی را تمام شده دانستند و حملات به پنجشیر را تا تسخیر کامل آن ادامه دادند.

به هر صورت “احمد مسعود” نیز از دور تحولات افغانستان خارج شد و در روزهای آتی بایستی شاهد روند تشکیل حکومت طالبان و واکنش آنها به اتفاقات گوناگون از جمله روابط داخلی و خارجی و همچنین قدرت‌طلبی‌های درون تشکیلاتی آنها باشیم.

نقشه آنلاین پنجشیر

انتهای پیام/