Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/akhbarjaha/domains/akhbarjahaadi.ir/public_html/wp-content/plugins/use-any-font/includes/functions/uaf_font_functions.php on line 469
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ارتقای پدافند هوایی یمن؛ تیر خلاص به «برتری هوایی» ائتلاف سعودی

هنوز ریاض از شوک تصمیم واشنگتن در خارج کردن سامانه‌های ضدموشکی خود از عربستان خارج نشده بود که با هدف قرار گرفتن یک پهپاد پیشرفته آمریکایی در جبهه مأرب، دریافت که آخرین ابزارش را در این جبهه که «برتری هوایی» بود، از دست داده است.

به گزارش اخبار جهادی، پایگاه خبری «العهد» لبنان در یادداشتی تحت عنوان «یمن سامانه پدافند هوایی خود را ارتقا می‌دهد و سعودی سپر دفاعی خود را از دست می‌دهد» به بررسی ناکامی ریاض در جنگ یمن پس از گذشت بیش از شش سال و در مقابل قدرتمندتر شدن نظامی یمن پرداخت.

خروج سامانه‌های ضد موشکی آمریکا از عربستان

«شارل ابی نادر» نویسنده این یادداشت ابتدا به موضوع خسران ریاض و از دست دادن سامانه‌های پدافندی آمریکایی اشاره می‌کند و می‌نویسد:« خبری که اخیرا در بسیاری از رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی درباره توصیه آمریکا به عربستان سعودی و ضرورت متقاعد شدن آن به واقعیت جدید درباره خسارتش در جنگ علیه یمن، منتشر شد، در آغاز و در نظر بسیاری از محافل دنبال‌کننده تحولات و ناظران سیاسی، نمی‌توانست صحت داشته باشد بویژه که این محافل طی شش سال جنگ یمن، به مانورهای تبلیغاتی و رسانه‌ای آمریکا که  همیشه فاقد صداقت بوده و هدف از آن فریب یمنی‌ها و افکار عمومی منطقه و جهان بود، عادت کرده‌اند».

وی در ادامه نوشت: «اما آنچه پس از انتشار این خبر روی داد و تصمیم آمریکا مبنی بر خارج کردن شمار زیادی از سامانه‌های پدافند هوایی خود از منطقه و به طور مشخص، عربستان سعودی که بخش زیادی از این سامانه‌ها و به طور خاص سامانه ضد موشکی پیشرفته «تاد» را در اختیار دارد، این ناظران را بر آن داشت که درباره خبر توصیه آمریکا به سعودی‌ها تجدیدنظر کنند و آن را تصدیق کنند».

ریاض از تصمیم واشنگتن شوکه شد

به اعتقاد نویسنده، «حساسیت تصمیم آمریکا درباره خروج یا کاهش شمار سامانه‌های پدافند هوایی از خاورمیانه برای پادشاهی سعودی غافلگیر کننده بود. “لوید آستین” وزیر جنگ ایالات متحده، چندی پیش به ولی‌عهد سعودی کمی قبل از اجرایی کردن این تصمیم، اطلاع داده بود و این مدت زمان برای «محمد بن سلمان» وزیر دفاع به هیچ‌وجه کافی نبود تا تدابیری برای جبران خسارت برچیدن این سامانه‌ها و یافتن جایگزین برای آن اتخاذ کند. سامانه‌هایی که قبلاً منطقه وسیعی از ریاض و اطراف آن را که در واقع مقر کاخ‌های پادشاهی است، پوشش می‌داد».

توجیه نه چندان قابل قبول واشنگتن

در ادامه این تحلیل آمده است:« درست است که از جمله توجیهات اعلام شده ایالات آمریکا در خصوص تصمیم کاهش سامانه‌های ضدموشکی و ضدپهپادی آمریکا در منطقه، “پشتیبانی استراتژی جدید واشنگتن در فعالسازی مقابله با چین و روسیه” است و اغلب سامانه‌هایی که از خاورمیانه خارج می‌شوند مجددا در مناطق دیگری در خدمت همین استراتژی نصب خواهند شد، اما دلایل دیگری نیز در اتخاذ این تصمیم نقش داشته است».

نگارنده این‌چنین تحلیل می‌کند که، واقعیت این است که واشنگتن می‌توانست به این منظور از سامانه‌های پدافندی انباشته شده در انبارهای خود در آمریکا استفاده کند و در مقابل  به میزان لازم، این سامانه‌ها را برای حمایت از تاسیسات و زیرساخت‌های حیاتی، دست‌کم در عربستان سعودی حفظ می‌کرد.

دلایل اصلی تصمیم واشنگتن در خارج کردن سامانه‌های ضد موشکی از عربستان

در ادامه این تحلیل آمده است: «طبعا، فضای آرامش فعلی با ایران که با مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا در ژنو همراه شد تا آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد، از جمله دلایل کاهش شمار این سامانه‌های  آمریکا در منطقه است اما این را نیز نمی‌توان رد کرد که این اقدام، نمایش یک فشار غیرمستقیم بر عربستان سعودی است تا آن را به سوی ایجاد یک راهکار برای جنگ یمن سوق دهد».

نویسنده در بازگشت به فحوای توصیه واشنگتن به ریاض که ««تیم کیندر لینگ» فرستاده آمریکا به یمن پس از سفر به ریاض آن را مطرح کرد و از سعودی‌ها خواست تا شرط صنعاء مبنی بر جدا کردن بخش بشردوستانه از پرونده‌های نظامی و سیاسی با هدف موفقیت تلاش‌های آنها برای برون‌رفت از باتلاق جنگی که وارد هفتمین سال خود شده، تاکید کرد که این امر با انتشار داده‌های مهمی درباره توانمندی‌های جدید جنبش انصارالله یمن همزمان شد؛ امری که در رسانه‌های آمریکایی منتشره به زبان عربی از جمله شبکه الحره نیز پخش شد.

نویسنده در ادامه به اقدام الحره در انتشار تحلیل نظامی پایگاه خبری تخصصی در امور نظامی «Breaking Defense» اشاره کرد و نوشت که در این تحلیل  تدوین شده از سوی«رالف ساولزبرگ»، متخصص در وزارت دفاع هلند و استاد آکادمی دفاع  این کشور و متخصص دفاع موشکی، توانایی موشک‌های بالستیک انصارالله و امکان پوشش دادن سراسر اراضی عربستان سعودی بررسی شده است و میزان توانایی این موشک‌ها و به طور مشخص «برکان ۳»، که با ارتقا یافتن، برد آن به ۱۲۰۰ کیلومتر می‌رسد، نشان داده شده است.

سرنگونی پهپاد «اسکن ایگل»؛ شوک جدید وارده به ریاض

نگارنده در ادامه می‌نویسد: «با تمامی این تحولات، روز گذشته، سرنگونی یک هواپیمای جاسوسی آمریکا در «صرواح» واقع در استان مأرب با یک موشک زمین به هوا، جالب توجه بود. این پهپاد از نوع «اسکن ایگل»  (Scan Eagle) یکی از گرانترین پهپادهای شناسایی جهان به ارزش ۱۱ میلیون دلار با توانایی ویژه رصد و تصویربرداری به واسطه دوربین مادون قرمز است و قادر است در ارتفاعی مناسب برای شناسایی میدان نبرد و مشخص کردن اهداف با دقتی بالا از آسمان پرواز کند».

به اعتقاد نویسنده، اهمیت این رویداد، فراتر از سرنگونی یک پهپاد است. زیرا برای پدافند هوایی یمن، سرنگون کردن یک پهپاد یا بالگرد چیز جدیدی نیست و تاکنون در ده‌ها عملیات مشابه با موشک‌های پدافندی مناسب چنین اقداماتی صورت گرفته است که سخنگوی نظامی نیروهای مسلح یمن، اغلب از آن خبر می‌دهد.

 یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن دیروز طی پستی در توئیتر نوشت: «کمی قبل پدافند هوایی ارتش یمن موفق شد یک پهپاد جاسوسی آمریکا (اسکن ایگل) را در حالی که مشغول انجام عملیات جاسوسی در منطقه صرواح در غرب مارب بود با موشک‌های زمین به هوا سرنگون کند».

در ادامه این یادداشت آمده است: «اهمیت و حساسیت موضوع؛ در توانمندی موشک مورد استفاده از سوی نیروهای یمن است که در فیلم منتشر شده از سوی گروه رسانه‌ای “الاعلام الحربی” یمن نشان داده شد. در این تصاویر نشان داده شد که خط سیر موشک از بالای خط پهپاد مورد هدف ظاهر شد، برخلاف مسیر سنتی معروف‌ترین موشکهای پدافندی که معمولاً از پایین برای تعقیب دود ساطع شده از موتور هواپیما حرکت می‌کنند. اما با مشخص شدن این تکنولوژی پهپاد مورد نظر که برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن، موتور آن در قسمتی بالاتر نصب شد، از موشک مناسب آن استفاده شد. همچنین مشخص شد که این موشک پس از کشف این تکنولوژی پهپاد، مسیری طولانی را برای تعقیب  گاز آن از بالا طی کرد و پس از نزدیک شدن به آن و قرار گرفتن در فاصله مناسب، از طریق یک سنسور انفجار مورد نظر روی داد نه مانند شیوه‌های سنتی که اغلب با اصابت این انفجار صورت می‌گیرد».

ریاض آخرین ابزار خود در جبهه مأرب را از دست داده است

به نظر می‌رسد که  توصیه آمریکا به ریاض برای یافتن یک راهکار سیاسی پس از جنگش در یمن به اضافه کاهش شمار پدافندهای هوایی آمریکا در منطقه و به طور مشخص عربستان سعودی برای ریاض کافی نبوده و به همین دلیل عملیات موشکی روز گذشته یمن نیز که طی آن پهپاد جاسوسی آمریکایی اسکن ایگل با یک موشک پدافندی پیشرفته روی داد تا فشارهای جدی بر عربستان سعودی را افزایش دهد و آخرین و فعال‌ترین ابزارش که «برتری هوایی» بود را از آن بگیرد. ابزاری که ریاض از آن برای حفظ حداقل سطح قابل قبول برای تثبیت و محافظت از یگان‌های خود و مزدورانش در آخرین سنگرش در شمال یمن یعنی مأرب استفاده می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false