×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
پشت‌پرده ناامنی‌ها در جنوب و جنوب شرق سوریه چیست؟/ شارژ عناصر مخفی داعش با دلارها و تسلیحات آمریکایی برای قطع جاده راهبردی « تهران – مدیترانه» + نقشه میدانی و عکس

جاده « تهران – مدیترانه» خواب را از آمریکایی ها گرفته و حالا آنان با حمایت از تروریست های داعش در مرزهای مشترک عراق و سوریه به دنبال قطع این مسیر استراتژیک هستند چرا که از نتایج اقتصادی آن هراس دارند.

به گزارش اخبار جهادی، مناطق غربی استان دیرالزور و شرق استان حمص در محور جنوب شرق سوریه با وجود عملیات های متعدد نیروهای سوری و رزمندگان جبهه مقاومت همچنان به هسته‌های خاموش گروهک تروریستی داعش آلوده هستند.در هفته‌ها و ماه‌های گذشته عناصر مخفی داعش میزان تحرکات خود را به ویژه در مناطق غربی استان دیرالزور افزایش دادند و چندین عملیات و کمین را انجام دادند و ده ها تن از ساکنان و رزمندگان در جریان حملات در این محور شهید و زخمی شدند.

هدف قرار دادن اتوبوس مسافربری در نزدیکی شهر «کباجب» در حدفاصل مسیر «دیرالزور – تدمر» که منجر به شهادت ۳۰ تن و زخمی شدن تعداد دیگری شد، جدیدترین حمله گروهک تروریستی داعش در این محور به شمار می آید که هفته گذشته به وقوع پیوست.

بیابانی و صحرایی بودن مناطق غربی استان دیرالزور و مناطق شرقی استان حمص به محلی مناسب برای رشد و آمورش عناصر مخفی داعش تبدیل شده و به تروریست ها کمک کرده در این محدوده وسیع به دور از دید نیروهای سوری و مقاومت تجدید قوا و جولان دهند.

به گزارش اخبار جهادی، از مجموع مساحت ۱۹ هزار کیلومتر مربعی جنوب، جنوب شرق و شرق استان حمص و جنوب و غرب استان دیرالزور، حدود ۵ هزار کیلومتر مربع به عناصر مخفی داعش آلوده و سایر مناطق در کنترل و اشراف نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت است.

حدفاصل جنوب منطقه السخنه تا حومه شهر تدمر در استان حمص و مناطق هم مرز با استان دیرالزور بیشترین مناطق آلوده محسوب می‌شوند و این بخش‌ها نقطه هدف تروریست‌های داعش برای ایجاد ناامنی به شمار می‌آیند.

با بیشتر شدن تحرکات و حملات تروریست های مخفی داعش در مناطق جنوبی و غربی استان دیرالزور و جنوب و شرق استان حمص، نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت با همکاری نظامیان روسیه در هفته های اخیر عملیات هایی را در این محدوده برای پاکسازی مناطق آلوده ترتیب دادند.

همزمان با عملیات نیروهای سوری و مقاومت در این مناطق مهم و حساس، رزمندگان بسیج مردمی و نیروهای ارتش عراق نیز عملیاتی را در نقاط هم مرز با این محور (جنوب و جنوب شرق سوریه) برای شناسایی عناصر مخفی داعش انجام دادند.

براساس اطلاعات به دست آمده، عملیات بسیج مردمی و ارتش عراق برای پاکسازی مناطق آلوده از لوث وجود تروریست‌های داعش در محور «وادی حلفایا و …» در مرزهای مشترک با سوریه انجام شده است.

عناصر مخفی داعش در ماه‌های اخیر تلاش زیادی کردند با افزایش تحرکات در محور شرقی و جنوب شرقی استان حمص (جنوب سوریه و مرزهای مشترک با عراق) راه را برای نفوذ گسترده به استان الانبار عراق باز کنند اما ناکام ماندند و در حال حاضر توان خود را برای ایجاد ناامنی در این محور با انجام عملیات های محدود متمرکز کرده اند.

به گفته منابع میدانی، عملیات نیروهای عراقی در مناطق هم مرز با نقاط آلوده در استان دیرالزور و حمص با هدف تکمیل عملیات نیروهای ارتش سوریه صورت گرفته است تا فشار بر هسته‌های مخفی گروهک تروریستی داعش افزایش یابد.

مناطق هم مرز با نقاط آلوده در جنوب و جنوب شرق سوریه در حدفاصل غرب و جنوب غرب استان الانبار (گذرگاه القائم تا الولید) واقع شده اند و با جنوب استان دیرالزور و جنوب و جنوب شرق استان حمص حدود ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و به همین دلیل عملیات در این محور از خاک عراق تاثیری مستقیم بر تحولات میدانی در مناطق آلوده سوریه دارد.

این نوار مرزی مشترک میان دو کشور بیابانی است و فرصت را برای هسته های مخفی گروهک تروریستی فراهم کرده که به صورت دو طرفه میان مناطق آلوده جنوب شرق و جنوب سوریه (بادیه حمص، وادی الولیج، طار الصرایم و زبیه) و غرب و جنوب غرب استان الانبار عراق تردد داشته باشند و از این مسیر به عنوان نقطه امن برای افزایش تحرکات و انجام حملات استفاده کنند.

یکی از عواملی مهمی که باعث افزایش توان عناصر مخفی داعش برای انجام حملات در جنوب و جنوب شرق سوریه و مناطق هم مرز در خاک عراق شده حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در منطقه التنف (جنوب استان حمص) و مرکز و غرب استان الانبار است که به صورت مداوم تروریست‌های داعش را در این محور شارژ مالی و تسلیحاتی می‌کنند.

مسیر راهبردی « تهران – مدیترانه» از مرزهای مشترک عراق ( گذرگاه القائم در استان الانبار) با سوریه ( گذرگاه البوکمال در جنوب استان دیرالزور و استان حمص) می گذرد و همین مسئله آمریکایی ها را به واهمه و وحشت انداخته است.

به گزارش اخبار جهادی، آمریکایی ها با حمایت علنی از عناصر مخفی داعش در تلاش هستند مرزهای مشترک عراق و سوریه ( استان های دیرالزور، حمص و الانبار) را ناامن و این مسیر راهبردی تهران – مدیترانه را قطع کنند چرا این جاده مناسبات اقتصادی را ۱۸۰ درجه به سود مردم منطقه تغییر می دهد.

انتهای پیام/

منبع: مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false