×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ایجاد مرکز اطلاعاتی «ناسا» در منطقه آسیای مرکزی

وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان از افتتاح مرکز اطلاعاتی «ناسا» در منطقه آسیای مرکزی در قلمرو این کشور خبر داد.

به گزارش اخبار جهادی، نخستین کنفرانس بین المللی «نظارت بر تغییر زمین، امنیت آب و انرژی، غذایی و توسعه پایدار در آسیای مرکزی و قفقاز» به میزبانی قزاقستان در پایتخت این کشور برگزار شد.

وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان، هدف این کنفرانس را مبادله تجربه های پیشرفته در زمینه استفاده از نتایج فعالیت های فضایی برای حل و فصل وظایف عملی در عرصه اقتصاد عنوان کرد.

«مارات نورگوژین» معاون وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان در ابتدای این کنفرانس گفت: گروه فضایی که توسط قزاقستان ایجاد شده امکان انجام نظارت مستقل فضایی در بخش های اقتصاد توسط خدمات تخصصی برای نهادهای دولتی و محلی را فراهم کرده است.

وی افزود: نظارت فضایی به نوبه خود امکان دسترسی مستقل و سریع به داده های سنجش از دور را برای حل وظایف در حوزه کشاورزی، شرایط اضطراری، زیست محیطی و مدیریت طبیعت، کاربری اراضی، نقشه برداری، دفاع، امنیت ملی و موارد دیگر را فراهم می کند.

شرکت کنندگان این کنفرانس همچنین مسائل مربوط به زیرساخت های فضایی مدرن قزاقستان را بررسی و پیشرفت های «نورسلطان» در زمینه توسعه مدل های داخلی تجهیزات و فناوری های فضایی را مثبت ارزیابی کردند.

سیستم سنجش از دور زمین که توسط دو دستگاه نوری، یک مجموع کنترل فضاپیمای زمینی و یک مجموعه هدف زمینی برای دریافت و کارکرد داده ها از فضاپیما مورد توجه ویژه شرکت کنندگان این کنفراسن قرار گرفت.

به منظور آنالیز کیفی تر داده های سنجش از دور و حل مشکلات کاربردی دانشمندان ناسا پیشنهاد کردند که این کار به طور مشترک ادامه داده شود.

«کریس عدالت» رئیس برنامه “گیاگلوم ناسا» با ارزیابی مثبت از فعالیت متخصصان قزاق در زمینه سنجش از راه دور بر ضرورت شامل کردن نتایج نظارت فضایی قزاقستان به نظارت جهانی زمین تاکید کرد.

وی گفت: ملاقات ما بر مسئله ایجاد شبکه آسیای مرکزی تبادل داده ها و تجربه در زمینه توسعه برنامه های بین المللی با شرکت سازمان ها و موسسات آموزشی متمرکز شده است.

عدالت افزود: یکی از تصمیمات در این زمینه افتتاح مرکز اطلاعاتی «ناسا» در منطقه آسیای مرکزی در قزاقستان خواهد بود.

در پایان این کنفرانس  نقشه راهی با هدف انتقال فناوری و همکاری بیشتر با ناسا و همچنین دستیابی نهاد ذیربط قزاقستان به سطح آژانس های پیشرفته فضای اتخاذ شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false