×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اخبار عدن | مقام یمنی: سر دولت هادی را بریدند؛ حمله سعودی به عدن؛ منصور هادی کجاست؟

عربستان سعودی شنبه شب پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری در عدن توسط نیروهای تحت حمایت امارات خواستار آتش بس در این شهر شد و به یک نقطه در عدن نیز حمله کرد.

به گزارش اخبار جهادی، سحرگاه امروز یکشنبه شبکه الإخباریه عربستان اعلام کرد ائتلاف سعودی منطقه‌ای را که تهدید مستقیم علیه یکی از مواضع دولت یمن بود بمباران کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش کرد، «ائتلافی که عربستان سعودی در یمن آن را هدایت می‌کند، امروز یکشنبه بعد از آنکه جدایی‌طلبان عملا بر شهر عدن مسلط شدند، در حمایت از دولت یمن [به ریاست عبد ربه منصور هادی] دخالت کرد. تلویزیون رسمی سعودی نیز به نقل از بیانیه ائتلاف کرد که یکی از مناطقی که تهدیدی مستقیم برای یکی از مقرهای مهم دولت به شمار می‌رفت، هدف گرفته شد، اما هویت هدف را اعلام نکرد».

ائتلاف اعلام کرده که «این نخستین عملیاتی است که در این زمینه انجام می شود و در صورتی که نیروهای شورای انتقالی به بیانیه آتش‌بس در عدن پایبند نباشند که در آن تهدید به استفاده از زور علیه مخالفان آتش بس شده است حملات دیگر در راه خواهد بود».

به گزارش شبکه الاخباریه، ائتلاف سعودی افزود: هنوز فرصت برای عناصر شورای انتقالی وجود داد تا فورا از مواضعی که با زور به کنترل خود درآوردند خارج شوند.

شبه‌نظامیان گروه موسوم به «شورای انتقالی جنوب» یمن که تحت حمایت امارات هستند پس از چهار روز درگیری با نیروهای دولت «عبد ربه منصور هادی» در عدن، دهم اوت (۱۹ مرداد) این استان را به کنترل خود درآورده و کاخ ریاست جمهوری المعاشیق را تصرف کردند.

ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن هم به دنبال آن خواستار آتش بس فوری در جنوب یمن شد و تاکید کرد علیه آنهایی که مخالفت کنند متوسل به استفاده از زور نظامی خواهد شد.

خبرگزاری رسمی عربستان(واس) به نقل از ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی گفت: فرماندهی ائتلاف خواهان آتش بس فوری در عدن پایتخت موقت یمن است و ائتلاف تاکید می‌کند علیه هر کسی مخالفت کند زور نظامی به کار خواهد گرفت.

ائتلاف از همه تشکیلات نظامی اعم از آنهایی که متعلق به شورای انتقالی هستند و همچنین نیروهای کمربند امنیتی خواست به مواضع خود فورا بازگشته و از مواضعی که ظرف چند روز گذشته تصرف کرده‌اند عقب نشینی کنند و به اموال عمومی و خصوصی خسارتی نزنند.

دولت هادی را سر بریدند

در واکنش به این اتفاقات، عبدالعزیز جباری، نائب رئیس پارلمان وابسته به دولت منصور هادی و وزیر سابق خدمات شهروندی در یمن، فرماندهی ائتلاف یعنی امارات و عربستان را به «ذبح دولت قانونی» متهم کرد.

او در توئیتی خطاب به ائتلاف سعودی گفت: سرِ دولت قانونی (منظور دولت منصور هادی است) را گوش تا گوش بریدید. حرف شما درباره دفاع از دولت قانونی در یمن مسخره شده و آدم را همزمان هم گریه می‌اندازد هم خنده. کاری که شما کردید حوثی‌ها با دولت قانونی نکردند.

یاسر الیمانی، یکی از رهبران حزب کنگره عمومی خلق یمن هم در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: امارات و عربستان چهار روز را ساکت ماندند در حالی که نیروهای گارد ریاست جمهوری برای حفظ دولت قانونی (هادی) را شهید می‌دادند سپس پس از کودتای دیروز بیانیه صادر کرد.

الیمانی با اشاره به همکاری عربستان و امارات با یکدیگر برای به هم ریختن اوضاع عدن افزود: بیانیه ائتلاف عربستان و امارات درباره تسلط بر کاخ ریاست جمهوری عدن یک بازی بی ارزش است این ائتلاف بود که عبد ربه منصور هادی را در عدن سرنگون کرد؛ کاری که با او در صنعا کرد.

منصور هادی کجاست؟

الیمانی در رشته توئیتی هم گفت: امارات شبه نظامیان خود را با سلاح و تجهیزات حمایت کرد و نبرد را به نفع خود تغییر داد.

وی با اشاره به نقش امارات در سقوط پادگان‌های دولت منصور هادی و کاخ ریاست جمهوری درعدن گفت: امارات و مزدورانش فقط آلت دست و چهره زشت عربستان هستند.

الیمانی گفت: جنگ یمن جز با  خروج منصور هادی و دولت وی از عربستان تمام نخواهد شد. ماندنش در عربستان به معنای سرنگونی اوست همان گونه که دولت او را سرنگون کردند و تحویل شبه‌نظامیان دادند.

وی ادامه داد: اگر منصور هادی از قطر و ترکیه درخواست کمک کرده بود حال امروزش را نداشت، اما مثل نیروهای دولت لیبی خواهد شد که به دست حفتر و با سلاح امارات و عربستان سرنگون شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false