×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
چرا عملیات علیه تروریست‌های داعش در غرب استان دمشق به بن بست رسیده است؟ + تصاویر و نقشه میدانی

نیروهای زمینی ارتش سوریه برای نبرد با تروریست های داعش در منطقه ناهموار « تلول الصفا» باید از بلندی ها و ارتفاعات مختلفی عبور کنند و همین مسئله خستگی بیش از اندازه نیروها را به دنبال دارد.

به گزارش اخبار جهادی، نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه از تابستان امسال عملیات گسترده و وسیعی را با پشتیبانی جنگنده های روسی و سوری در شمال شرق استان سویداء و غرب استاندمشق علیه هسته های خاموش گروه تروریستی داعش آغاز کردند.

نیروهای سوری در گام نخست عملیات موفق شدند مناطق آلوده را در شمال شرق استان سویداء از وجود عناصر مخفی گروه تروریستی داعش پاکسازی کنند اما درگیری ها در غرب استان دمشق همچنان ادامه دارد.

هموار بودن مناطق درگیری در شمال شرق استان سویداء نقش ویژه و تاثیرگذاری را در پیشروی نیروهای سوری ایفا کرد و همین مسئله سب شد تا صدها کیلومتر مربع از مناطق اشغالی در کمترین زمان ممکن بازپس گرفته شود.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، مساحت تحت اشغال تروریست های داعش در غرب استان دمشق به حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع کاهش یافته اما درگیری ها در یک ماه گذشته در این محور قفل شده و نیروهای ارتش سوریه پیشروی و پیروزی چشمگیری را به دست نیاورده اند.

اگر چه تروریست های داعش در منطقه «تلول الصفا» در غرب استان دمشق در محاصره نیروهای سوری هستند اما این موضوع باعث نشده که آنان در این محور تسلیم شوند و همچنان مقاومت می کنند.

به گفته منابع میدانی، ناهمواری منطقه تلول الصفا و به کارگیری تاکتیک های نظامی که با بافت این منطقه تناسب ندارد باعث شده پیشروی ها به کندی صورت گیرد و به نظر می رسد راهبرد عملیاتی در غرب استان دمشق باید تغییر کند.

به گزارش اخبار جهادی، تلول الصفا یک منطقه کوهستانی ناهموار دایره ای شکل به شمار می آید و وجود ارتفاعات متعدد، بلندی ها، غارها، تونل ها و… باعث شده تروریست ها در این محور قدرت مانور بالایی داشته باشند.

یک منبع میدانی اعلام کرد: نیروهای زمینی ارتش سوریه برای نبرد با تروریست های داعش در منطقه ناهموار «تلول الصفا» باید از بلندی ها و ارتفاعات مختلفی عبور کنند و همین مسئله خستگی بیش از اندازه نیروها را به دنبال دارد.
این منبع میدانی افزود: نیروهای زمینی ارتش سوریه همزمان با گذشتن از مناطق صعب العبور باید حواس خود را شش دانگ جمع کنند در کمین تروریست هایی که در غارها و تونل ها پنهان شده اند گرفتار نشوند و این موضوع تمرکز آنان را به هم می ریزد.
وی با بیان این که گروهی دیگر از تک تیراندازهای داعش بر منطقه مسلط هستند، گفت: نیروهای سوری باید به گونه ای هم رفتار کنند که توسط تک تیراندازها شکار نشوند و این مسئله هم نبردها را بسیار سخت کرده و در کاهش سرعت پیشروی ها نقش اساسی دارد.
این منبع میدانی در پاسخ به این پرسش که بهترین راهبرد نظامی در منطقه تلول الصفا برای افزایش سرعت پیشروی ها چیست، گفت: در گام نخست بهترین راهکار برای خارج شدن از وضعیت فعلی استفاده از یگان های پهپادی است.

وی تصریح کرد: پهپادها می توانند تحرکات و مواضع تروریست های داعش را در منطقه ناهموار تلول الصفا در غرب استان دمشق رصد و شناسایی کنند و اطلاعات را به صورت دقیق در اختیار یگان های موشکی، توپخانه ای و بالگردها قرار دهند.

این منبع میدانی با توضیح این که نمی توان به صورت کور و غیر دقیق علیه تروریست های داعش در منطقه ناهموار حملات توپخانه ای و موشکی انجام داد، افزود: با عملیات های هدفمند توپخانه ای و موشکی فشار بر تروریست ها چند برابرمی شود و راه برای پیشروی نیروهای زمنیی باز می شود که با کمترین تلفات و خسارت به عملیات ادامه دهند.

به گزارش اخبار جهادی، تاکنون ۵۴۸ تن از عناصر تروریستی داعش در جریان درگیری ها در منطقه تلول الصفا کشته و زخمی شده اند اما براساس اطلاعات به دست آمده ۳ هزار و ۵۰۰ تن از آنان در این منطقه همچنان حضور دارند.

به گفته منابع میدانی، تروریست های محاصره شده داعش در منطقه تلول الصفا درصدد هستند خود را به منطقه التنف در جنوب استان حمص برسانند تا از حمایت نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف برخوردار شوند و تجدید قوا کنند.
گزارش های میدانی نشان می دهد، شماری از عناصر تروریستی داعش موفق شده اند از محاصره نیروهای سوری در منطقه تلول الصفا خارج شوند و خود را به منطقه التنف برسانند اما تعداد دیگر ناکام ماندند اما همچنان اکثریت آنان در منطقه تلول الصفا حضور دارند.
انتهای پیام/
منبع:مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false