×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ولی‌عهد سعودی بودجه شبکه «ایران‌ اینترنشنال» را می‌دهد

روزنامه انگلیسی گاردین فاش کرد شرکتی مرتبط با ولی‌عهد عربستان سعودی منابع مالی مورد نیاز تلویزیون فارسی‌زبان «ایران اینترنشنال» را تأمین می‌کند.

به گزارش اخبار جهادی، روزنامه انگلیسی «گاردین» در مطلبی اختصاصی درباره منبع مالی شبکه فارسی زبان و معاند «ایران اینترنشنال» نوشت، تامین مالی این شبکه را شرکتی مرتبط با «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی انجام می‌دهد.

روزنامه گاردین امروز (چهارشنبه) نوشت، بودجه شبکه فارسی‌زبان مستقر در انگلیس به نام «ایران اینترنشنال»، از یک شرکت خارجی تامین می‌شود که مدیر آن تاجری از عربستان سعودی و مرتبط با محمد بن سلمان است.

طبق این گزارش، با این افشاگری، نگرانی‌هایی درباره استقلال مطالب پخش شده شبکه ایران اینترنشنال ایجاد می‌شود و نگرانی درباره تعداد شبکه‌های سعودی فعال در لندن به وجود می‌آید.  منبعی به روزنامه انگلیسیگاردین گفته، بن سلمان -که به عقیده عده زیادی مسئول قتل «جمال خاشقچی» خبرنگار منتقد سعودی است – قدرت اصلی پشت شبکه ایران اینترنشنال است. همچنین این شبکه ادعاها مبنی بر تامین هزینه‌های مالی خود توسط دادگاه سلطنتی سعودی را رد نکرده است.

گاردین در ادامه نوشت، سال گذشته میلادی بود که شبکه ایران اینترنشنال به طور ناگهانی در میان رسانه‌های حاضر در لندن ظاهر شد و حقوق‌های سخاوتمندانه‌ای به کارمندان پیشنهاد کرد که در بیشتر موارد دوبرابر آن چیزی است که رسانه‌های رقیب پرداخت می‌کنند اما این شبکه از صحبت درباره منبع مالی‌اش گریزان بود.

این منبع به گاردین گفته است «سعود القحطانی» مشاور ولی‌عهد عربستان سعودی که یکی از دو مقام ارشد عزل شده بعد از قتل خاشقچی است، در تامین هزینه‌های مالی تلویزیون ایران اینترنشنال مشارکت داشته است.

این منبع تاکید کرد که می‌توان تصویر وسیع‌تری از این مسئله داشت که چگونه غول‌های رسانه‌ای سعودی با توزیع پول‌های بن سلمان و خرید رسانه‌ها، سعی در تغییر جهان دارند. این منبع ادامه داد، پول‌هایی که به رسانه‌های متعدد داده می‌شود، از دادگاه سلطنتی عربستان بر می‌آید.

نویسنده گاردین در ادامه نوشت، در حالی که عربستان سعودی در مقابل انتقاد از سلطنت مطلق خود کوچکترین تحملی  نشان نمی‌دهد و ا ین مسئله در قتل خاشقچی دیده شد،  به دنبال راه‌اندازی سازمان‌های رسانه ‌ای به دیگر زبان‌ها است و آزادی بیان را بویژه درباره ایران ترویج می‌کند.

ماه گذشته بعد از آنکه شبکه ایران اینترنشنال با سخنگوی گروهک الاهوازیه درباره حمله تروریستی اهواز مصاحبه کرد، «آفکام»، سازمان تنظیم کننده مقررات رسانه‌ای انگلستان، بررسی‌های دقیقی درباره این شبکه فارسی‌زبانمستقر در لندن انجام داده است.

«وولانت میدیا» نام شرکتی است که ایران اینترنشنال را اداره می‌کند و مدیر این شرکت فردی است به نام «عادل عبدالکریم» که تابعیت عربستان سعودی دارد. این فرد روابط کاری طولانی مدتی با مسئولان سعودی شامل «عبدالرحمن راشد» داشته و برخی از همکاری‌ها به دادگاه سلطنتی سعودی مرتبط هستند.

منابع متعددی مدعی شده‌اند، راشد که مدیر کل سابق شبکه سعودی العربیه بود، در تامین هزینه‌های مالی ایران اینترنشنال نقش داشته است. دبیران و کارمندان ایران اینترنشنال نیز گفته‌اند «نبیل الخطیب» مشاور این شبکه را به عنوان ناظر شبکه یا نماینده سرمایه‌گذاران آن می‌شناسند.

این ادعا نیز وجود دارد که ایران اینترنشنال از تابعیت فلسطینی خاطب استفاده می‌کند تا از مسئله تامین پول این شبکه از سوی سعودی‌ها، فرار کند. خاطب تاثیرگذاری بر مطالب پخش شده از تلویزیون ایران اینترنشنال را رد کرده و گفته است تنها یک مشاور مستقل است.

به گفته یک منبع، عربستان سعودی ۲۵۰ میلیون دلار برای راه‌اندازی شبکه ایران اینترنشنال، تلویزیونی که هیچ تبلیغاتی پخش نمی‌کند، کمک کرده است.

ایران اینترنشنال شبکه فارسی زبان مستقر در لندن اوایل تابستان گذشته و همزمان با برگزاری همایش گروهک تروریستی منافقین در پاریس، به صورت زنده به پخش این مراسم اقدام کرده بود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false