×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
گزارش تحلیلی| آیا جنگ جدیدی علیه غزه در راه است؟

طی هفته ای که گذشت رسانه های رژیم صهیونیستی همواره از نزدیک بودن احتمال وقوع جنگ علیه غزه سخن گفتند ولی آیا واقعا جنگ جدیدی در راه است؟

به گزارش اخبار جهادی، برخی رسانه های رژیم صهیونیستی از قول مقامات این رژیم از جمله بنیامین نتانیاهو اعلام کرده‌اند که جنگ علیه نوار غزه قطعی است و ارتش در حال آماده شدن برای این جنگ است. برخی دیگر گفتند جنگ حتمی است و فقط مسئله “زمان” در میان است اینکه این جنگ هم اکنون در بگیرد یا چند هفته دیگر. شواهد موجود و میدانی از وقوع چند سناریوی میدانی خبر می دهند که هیچ کدام به جنگ نزدیک نیستند و صهیونیست ها در حال پروپاگاندا و بزرگنمایی رسانه ای هستند تا اهداف دیگری را محقق کنند.

دپوی نیروها با آمادگی برای جنگ تناسب ندارد

تحلیلگران متخصص عرصه فلسطین معتقدند تعداد نیروها و تجهیزاتی که ارتش رژیم صهیونیستی در اطراف غزه حاضر کرده، تناسبی با جنگ ندارد و تنها به منظور اعلام هشدار و اقدامات دفاعی و پیشگیرانه انجام شده است. چرا که در حال حاضر ارتش رژیم صهیونیستی قریب ۴ هزار سرباز را در اطراف غزه مستقر کرده است در حالی که در جنگ ۵۱ روزه در سال ۲۰۱۴ قریب ۴۰ هزار نیرو وارد منطقه شدند این در حالی بود که با فراخوانی ۴۰ هزار نیروی احتیاط تعداد نیروهای آماده برای جنگ به ۸۰ هزار نفر می رسید.

دلایل عدم رغبت صهیونیست‌ها به جنگ جدید علیه غزه

ترس از ابتکار عمل مقاومت

صهیونیست‌ها طی جنگ ۵۱ روزه گرفتار ابتکارهایی از سوی مقاومت شدند که موجب شد در میانه جنگ ۳ مرتبه به مصر در خواست آتش بس دهند. این ابتکارها شامل اقدامات میدانی چون غافلگیری دشمن با عملیات تونل ها، حمله به پایگاه های نظامی اطراف غزه و پرتاب موشک های دوربرد تا آنطرف تل آویو و اقدامات نرم افزاری و الکترونیک چون هک شبکه های تلویزیونی دشمن و ارسال پیامک تهدید به تلفن های همراه صهیونیست‌های سرزمین های اشغالی می شد. صهیونیست ها از آن زمان تا کنون بارها اعلام کرده اند مقاومت در هر جنگی که اتفاق بیفتد ابتکارهای جدیدی را ارائه خواهد کرد.

مسئله اسرای اسرائیلی در نزد مقاومت

طی ۴ سال گذشته، پس از جنگ ۵۱ تاکنون صهیونیست ها تلاش کرده اند تا با اعزام میانجی های مختلف به سمت مقاومت، سرنوشت ۵ نظامی خود را مشخص کنند. آنها با آنکه در  پایان جنگ هرگونه اسارات سربازان خود را انکار می کردند اما به مرور اعلام کردند ۵ نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه هستند. صهیونیست ها اعلام کردند ۲ نفر از این اسیران زنده اند که آن دو نفر شهروند عادی هستند و ۳ نفر دیگر کشته شده اند و جسدشان در اختیار مقاومت است اما با سکوت مستمر مقاومت از آن روز تا کنون، این احتمال هنوز وجود دارد که تمامی این ۵ نفر زنده باشند. تلاش صهیونیست ها طی ۴ سال گذشته به نتیجه نرسیده است. از آنجا که مقاومت همچون سال ۲۰۱۱ مسئله مبادله این اسیران را به طور مجزا پیگیری نمی کند و آن را با دیگر پرونده های موجود همچون مسئله محاصره نوار غزه پیوند داده است این مسئله موجب شده صهیونیست ها دست به عصا در این زمینه حرکت کنند. چرا که وقوع هر جنگی وضعیت این اسیران رژیم صهیونیستی را کاملا به حاشیه می برد و موجب می شود به زودی نتوانند از آن سخنی بگویند. این در حالی است که مقامات سیاسی رژیم صهیونیستی به شدت از سمت جامعه یهودیان سرزمین های اشغالی بر سر مسئله این اسیران تحت فشار هستند.

از سوی دیگر هر جنگ جدیدی می تواند اسیران جدیدی را به مقاومت هدیه کند که این امر می تواند موجب تشدید فشارها بر صهیونیست ها شود.

انتشار گنبد آهنین در اطراف غزه

صهیونیست ها طی چندماه گذشته سامانه ضد موشکی، موسوم به گنبد آهنین را در اطراف نوار غزه مستقر کرده اند. صهیونیست ها با آنکه در جنگ ۵۱ روزه موشک های مقاومت را در نتانیا و تل آویو دریافت کردند اما هم اکنون این سامانه را در اطراف غزه مستقر کرده اند معنی این اقدام این است که آنها قصد جنگی جدید علیه غزه را ندارند و تنها نگران شلیک موشک های کوتاه برد یا خمپاره به اطراف نوار غزه هستند. به همین دلیل سامانه گنبد آهنین را در اطراف غزه مستقر کرده اند اگر آنها قصد جنگ جدیدی داشتند این سامانه را در نقاط دورتر نیز مستقر می کردند تا موشک های برد بلند مقاومت به مناطق مرکزی و استراتژیک آنها ضربه نزند.

سناریوی محتمل

آنچه صهیونیست ها در نوار غزه به دنبال آن هستند تنگ کردن اوضاع بر نوار غزه و مقاومت فلسطین در این منطقه است. آنها می خواهند اوضاع هر روز وخیم تر شود تا دو نتیجه به دست آورند اولا با فشار بر مقاومت موجب تضعیف آن و تحمیل شرایط خود بر آنها کنند. آنها می خواهند مقاومت از حیث توانمندی به نقطه ای از ضعف برسد که دیگر نتواند مشی خود را ادامه دهد و ناچار، به خواسته های آنها تن در دهد. ثانیا با فشاری که بر مردم غزه می آورند فشار افکار عمومی بر مقاومت آنقدر زیاد شود که مردم از مقاومت دست بردارند و مقاومت را مجبور به تسلیم کنند.

آنها در این میان یک اقدام مکارانه را نیز دنبال می کنند و آن هم فرار از مسئولیت فشار بر نوار غزه است. آنها این روزها با انتقال فشار افکار عمومی به محمود عباس، او را مسئول وضعیت کنونی نوار غزه معرفی می کنند و علاوه بر فرار از فشارهای موجود تلاش می کنند یک جنگ فلسطینی- فلسطینی را تشدید کنند.

در این میان سناریوی محتمل این است که آنها با حملات مقطعی و هوایی تلاش می کنند تضعیف مقاومت را سرعت بخشند و از سوی دیگر با پاسخ های مقاومت بهانه های جدید برای حملات خود فراهم کنند.

جمع بندی

براساس یافته های موجود صهیونیست ها به رغم بزرگنمایی های رسانه ای، قصد حمله به غزه را ندارند. این رژیم به دنبال تضعیف مقاومت و گزینه های مردمی برای مقابله داخلی با مقاومت هستند. آنها با تجربه چندین جنگ علیه مقاومت در نوار غزه به نظر می رسد از گزینه شکست یا تضعیف مستقیم مقاومت دست برداشته‌اند زیرا آن را موفق نیافته است و حال صهیونیست ها به دنبال گزینه فروپاشی از درون و مقابله مردم فلسطین با مقاومت هستند گزینه ای که می توان در ادامه طرح استعماری «تفرقه بیانداز و حکومت کن» شکل می گیرد. این جنگ جدیدی است که صهیونیست ها آغاز کرده اند و جنگی ترکیبی در عرصه های مختلف است که در قالب یک جنگ فرسایشی در حال پی گیری است. با این نگاه باید گفت غزه مدت ها است در میدان جنگ قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false