×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
آخرین تحولات میدانی استان «بلخ» در شمال شرق افغانستان/ «تانه و چاهی» به کنترل طالبان درآمدند + نقشه میدانی و تصاویر

عناصر تروریستی « طالبان» در روزهای گذشته عملیات گسترده و جدیدی را علیه نیروهای ارتش افغانستان در مناطق مختلف استان «بلخ» آغاز کردند و توانستند دو روستا را به اشغال خود دربیاوردند.

به گزارش اخبار جهادی، از استان «بلخ» در شمال شرق افغانستان خبر می رسد، گروه «طالبان» در روزهای گذشته عملیات گسترده و جدیدی را علیه نیروهای ارتش افغانستان در مناطق درگیر  (نقاط زرد رنگ در نقشه میدانی) آغاز کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده، عناصر طالبان در شهرستان «چهار چولک» در شمال غرب استان بلخ، حملات غافلگیرانه را علیه ایستگاه های دفاعی نیروهای ارتش افغانستان انجام دادند و روستای «تانه» را به اشغال درآوردند.

در جریان درگیری ها در این محور، شماری از نیروهای ارتش افغانستان کشته و زخمی شدند؛ قابل ذکر است شهرستان «چهار پولک» در محدود مناطق درگیر قرار دارد و طرفین برای تسلط بر این منطقه مهم در شمال غرب استان «بلخ» تلاش می کنند.

در شهرستان «دولت آباد» در شمال غرب استان «بلخ» خبرها حاکیست، روستای «چاهی» به طور کامل به عناصر تروریستی طالبان درآمده است؛ تعدادی از نیروهای ارتش افغانستان در جریان درگیری ها در این روستا جان خود را از دست دادند.

براساس اعلام منابع میدانی، عقب نشینی نیروهای ارتش افغانستان از روستای «چاهی» در شمال غرب استان «بلخ» موقت بوده و برای جلوگیری از افزایش تلفات جانی و مالی صورت گرفته است.

به گزارش اخبار جهادی، چند گروه از نیروهای کمکی ارتش افغانستان به حومه روستای «چاهی» اعزام شده اند و خود را برای عملیات بازپس گیری این روستا و عقب راندن شبه نظامیان طالبان از این محور آماده می کنند.

استان بلخ با ۱۴ شهرستان (نهرشاهی، دهدادی، مارمل، خلم، کلدار، شورتپه، دولت آباد، بلخ، چهارپولک، چمتال، شولگره، چهارکنت، کشنده و مزار شریف) در شمال شرق افغانستان واقع شده و شهر «مزار شریف» مرکز این استان محسوب می شود.

در حال حاضر، حدود ۷ درصد از مساحت استان بلخ شامل شهرستان «چهار کنت» و روستاهای «تانه و چاهی» در شهرستان های «چهار پولک و دولت آباد» تحت کنترل طالبان است.

به گزارش اخبار جهادی، حدود ۵۵ درصد از مساحت استان شامل شهرستان های «شوالگره، کشنده، بلخ، مزار شریف، دهدادی، نهرشاهی، مارمل و خلم» در کنترل کامل دولت مرکزی افغانستان است؛ حدود ۳۸ درصد دیگر از خاک استان بلخ (شمال و شمال غرب) جزء مناطق درگیری محسوب می شود.
انتهای پیام/
منبع:مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false