×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
گزارش رسانه لبنانی: آیا عربستان ملک سلمان فرو می‌پاشد؟

یک رسانه لبنانی در گزارشی به بررسی میزان احتمال فروپاشی درونی عربستان در سایه حکمرانی ملک سلمان پرداخت.

به گزارش اخبار جهادی، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به قلم فواد ابراهیم درصدد برآمد که به سوال مطرح شده از زمان روی کار آمدن سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی درخصوص احتمال فروپاشی درونی عربستان از نگاه کارشناسان سیاسی پاسخ دهد.

این تحلیلگر نوشت: این سوال چندین بار در دوره سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و از طرف نزدیکان دستگاه های امنیت ملی آمریکا مطرح شده است. کسانی که سرگرم این مسئله هستند، به آن پاسخ نهایی نداده اند. همه توجه و اهتمام آنها روی به صدا در آوردن زنگ خطر از آینده کشوری بوده است که زمانی “جزیره ای امن در محیطی ناآرام” به شمار می رفت.

جان حنا مشاور امنیت ملی دیک چینی معاون اسبق رئیس جمهور آمریکا این پرسش را مطرح کرد که اگر گسست داخلی عربستان آغاز شود، آمریکا کمکی به این کشور خواهد کرد؟ او در مقاله ای در مجله فارین پالیسی در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی ۹ ماه بعد از روی کار آمدن ملک سلمان به دولت وقت باراک اوبابا درباره نشانه های فروپاشی عربستان از قبیل کاهش قیمت های نفت، اشتباه های سیاسی خارجی و افزایش تنش با ایران هشدار داد.

در مجموع، از نظر حنا، افزایش اشتباهات در سطح تهدید موجودیت نظام سعودی است. براساس ارزیابی او، اگر بحران ها به طرز درستی مدریت نشود، این پتاسیل وجود دارد که در نهایت طوفان کاملی را ایجاد کند و خطرات بی ثباتی در داخل عربستان را افزایش دهد. از دیگر داده های حنا در این زمینه ورود تجاوزگری علیه یمن به سرنوشت نامعلوم در سایه ناتوانی ائتلاف تحت رهبری سعودی در یکسره کردن نتایج در میدان نبرد است. این تنها به معنای از دست رفتن شانس پیروزی نظامی نیست بلکه فرسایش خود نظام سعودی است که اعتبار خود را از دست می دهد و حد و مرز توانش برملا می شود و نظام سعودی را وادار می کند که به جنگ ادامه دهد؛ هرچند که ویژگی اصلی آن ناتوانی در نهایی کردن سرنوشت جنگ است. این امر به طور جزئی اقدام عربستان در بحران آفرینی حاشیه ای را برای پنهان کردن معایب بنیادین خود تفسیر می کند.

فواد ابراهیم در ادامه گزارش خود به کسری بودجه روز افزون و کاهش قیمت های نفت و ذخایر ارزی عربستان اشاره کرد و نوشت که با این وجود، دولت سعودی از عادت خود برای بذل و بخشش های اجتماعی برای مهار نارضایتی مردم دست نکشیده است.

برپایه این گزارش، جان حنا آمارهایی از وضعیت معیشتی مردم و سوء مدیریت در کشور نفت خیز عربستان از جمله میانگین بالای ۳۰ درصدی بیکاری، میانگین فقر یک چهارم جمعیت، فاجعه مکه مکرمه و جان باختن گروهی ۷۶۹ نفر از حجاج در ازدحام جمعیت، سقوط جرثقیل روی حجاج و جان باختن یکصد نفر از آنها ارائه کرد و از ورود عامل جدیدی به بحران در روابط بین ایران و عربستان و آن هم میزان کفایت آل سعود در مدیریت حرمین شریفین در سایه فاجعه مکه مکرمه اشاره کرد.

جان حنا با همان جراتی که سوال درباره احتمال فروپاشی درونی عربستان را مطرح می کند؛ با همان جرات نیز به نتایج می پردازد و هیچ چیزی را بعید نمی داند و معتقد است که باقی ماندن وضعیت به همین منوال محال است و منطق تاریخ می گوید که عربستان با خطری روبرو است که موجودیت آن را تهدید می کند اما این خطر هنوز در مراحل ابتدایی خودش است و همچنان زمان کافی برای مدیریت بحران از طریق اتخاذ تصمیمات حکیمانه و در زمان مناسب وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false