×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true

رژیم صهیونیستی با حملات هوایی سنگین اولیه خود تصور کرد خیلی زود جنگ را برده است، اما حملات موشکی نیروهای حزب الله این توهم را به باد داد.

به گزارش اخبار جهادی،مرور خاطرات جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی ضد حزب الله لبنان تنها به معنی تکرار خاطرات زیبای تاریخی نیست، بلکه زنده نگه داشتن یکی از نقاط عطف عملکرد و تاثیرگذاری مقاومت در لبنان است که همچنان پیامدهای خود را در منطقه دارد و بخشی جدایی‌ناپذیر از موازنه قدرت بازدارنده در برابر دشمن صهیونیستی است. این جنگ سبب شد اسرائیل محدودیت قدرت و توان خود برای استفاده از ابزار نظامی را بشناسد.

آنچه در این مجموعه مقالات مورد بررسی قرار می‌گیرد، مجموعه یادداشت های علی شهاب تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه است که در پایگاه خبری شبکه ماهواره‌ای المیادین به مناسبت سالروز جنگ ۳۳ روزه منتشر شده است.

در ساعت پنج بامداد ۱۳ جولای ۲۰۰۶ چهل جنگنده وابسته به نیروی هوایی رژیم صهیونیستی از تولیدات شرکت بوئینگ آمریکا با بمب‌های هوشمند از نوع جیدام از سرزمین‌های اشغالی به پرواز درآمدند. این بمب‌های آمریکایی به اصاب دقیق خود معروف هستند چرا که تکنولوژی خود را از تصاویر ماهواره‌ای دریافت می‌کنند.

رژیم صهیونیستی اجرای عملیات بی‌سابقه‌ای برای از بین بردن موشک‌های دوربرد حزب‌الله لبنان را آغاز کرده بود. این عملیات با هماهنگی بالایی انجام شد و حدود ۳۴ دقیقه طول کشید. در نتیجه این عملیات ۵۴ سکوی ثابت و متحرک موشک‌های فجر ۳ و ۵ تخریب شد. علاوه بر اینها تعدادی از مراکز و پایگاه‌های حیاتی حزب‌الله لبنان در داخل ضاحیه جنوبی بیروت و انبار مهمات این حزب در جنوب رود لیتانی نیز هدف حمله قرار گرفت.

دان حالوتس رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی مسئولیت این عملیات را برعهده داشت و روند حملات را از اتاق فرماندهی وابسته به نیروی هوایی ارتش رژیم اسرائیل دنبال می‌کرد. طول نکشید که وی احساس خوشایند پیروزی را لمس کرد و با ایهود اولمرت نخست‌وزیر وقت رژیم اسرائیل تماس گرفته و گفت: ما در جنگ پیروز شدیم.

این عملیات مناقشه‌های عمیقی را در دفتر ریاست ستاد ارتش داشت که آخرین آنها در شب ۱۳ جولای ۲۰۰۶ برگزار شد. ایهود اولمرت و عمیر پرتز و دان حالوتس برای اجرای این عملیات نظر قاطع داشتند. اما گادی آیزنکوت رئیس بخش عملیات ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نسبت به تحریک حزب‌الله نگران بود. ارزیابی وی این بود که حزب‌الله با مانورهای صورت گرفته در جهت هدف قراردادن جبهه داخلی نیز از بین خواهد رفت. اسحاق هرئیل رئیس بخش برنامه‌ریزی نیز با نظر آیزنکوت موافق بود و می‌گفت که باید همه چیز متوقف شود. او معتقد بود حزب‌الله با حملات موشکی گسترده به جبهه داخلی رژیم اسرائیل به این حملات واکنش نشان خواهد داد و در این صورت توقف روند اوضاع و جلوگیری از کشیده شدن به سمت جنگ مشکل خواهد بود .

هرئیل البته معتقد بود که بسیار دیر شده است و نمی‌توان جلوی جنگنده‌ها را گرفت، بیشترین کاری که در این زمینه می‌توان انجام داد، تلاش برای کنترل اوضاع است.

مائیر داگان رئیس سرویس جاسوسی موساد طرحی را ارائه کرد که معترضان را ساکت کرد. وی حتی معتقد بود که باید اسرائیل پا را از این عملیات نیز فراتر بگذارد و به اهداف موجود در سوریه نیز حمله کند. در نهایت انجام عملیات بی‌سابقه هوایی مورد تصویب قرار گرفت.

یک ساعت بعد از تماس حالوتس با اولمرت و مژده پیروزی که به وی داد، یعنی در ساعت ۷ و سی دقیقه صبح، حزب‌الله لبنان موشک‌هایی با برد ۴۰ کیلومتر به عمق سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد. این موشک‌ها شهر‌های نهاریا و صفد را هدف قرار داد که در نتیجه آن دو نفر از شهرک‌نشینان به هلاکت رسیده و تعداد دیگری نیز زخمی شدند.

مجموع تعداد موشک‌هایی که حزب‌الله در آن روز به سمت شمال سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد، بالغ بر ۲۰۰ موشک بود.

ادامه دارد…

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false