×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
پایان دولت «سعد الحریری»؛ «بری» با ۱۰۰ رأی، بار دیگر رئیس پارلمان لبنان خواهد شد

روزنامه‌ای لبنانی با اشاره به آغاز به کار پارلمان جدید این کشور، نوشت، در جلسه امروز پارلمان، نبیه بری با ۱۰۰ رأی، بار دیگر به عنوان رئیس انتخاب خواهد شد.

به گزارش اخبار جهادی،دوره پارلمان لبنان لبنان رسما از امروز (چهارشنبه) آغاز شد و قرار است رأس ساعت ۱۲ اولین جلسه آن برای انتخاب رئیس پارلمان و معاونانش برگزار شود.

مهلت پارلمان لبنان در ۲۰ می (۳ روز پیش) به پایان رسید و دولت «سعد الحریری» به صورت خودکار به دولت «پیشبرد امور» تبدیل شد. در ۲۱ می آخرین نشست هیأت دولت فعلی به ریاست «میشل عون» رئیس‌جمهور و حضور سعد الحریری و دیگر وزرا برگزار شد و دولت الحریری تا تشکیل دولت جدید فقط عهده‌دار امور معمول و اجرایی خواهد بود.

روزنامه «البناء» در گزارشی درباره جلسه امروز پارلمان نوشت: با استناد به مواضع ائتلاف‌ها، نبیه بری ۸۱ رأی از ائتلاف‌های المستقبل، اللقاء الدیموقراطی (دیدار دموکراتیک)، مستقل‌ها به علاوه تیم ۸ مارس و بدون ائتلاف‌های القوات‌اللبنانیه، الکتائب و لبنان‌القوی به دست خواهد آورد و اگر تعدادی از نمایندگان ائتلاف «لبنان القوی» را اضافه کنیم ، این آرا به ۸۸ خواهد رسید.

البناء در ادامه اعلام کرد: اما اطلاعاتی که ما داریم حاکی از آن است که ائتلاف «لبنان‌القوی» ۲۲ رأی به نبیه بری خواهد داد و این بدان معناست که وی با ۱۰۳ رأی بار دیگر به عنوان رئیس پارلمان انتخاب خواهد شد.

این روزنامه درباره انتخاب معاون رئیس پارلمان نیز پیش‌بینی کرده است «ایلی الفرزلی» با ۸۰ رأی بر «انیس نصار» با ۴۰ رأی پیروز خواهد شد.

 ریاست جلسه امروز پارلمان را «میشل المر» (۸۶ ساله) مسن‌ترین نماینده بر عهده خواهد داشت. دو نماینده از کم سن‌ترین نمایندگان یعنی «سامی فتفت» (۲۹ ساله) و «طونی فرنجیه» (۳۱ ساله) به عنوان معاونان میشل المر در جلسه خواهند بود.

المر پس از سخنرانی ابتدایی ، به انتخاب رئیس پارلمان می‌خواند و صندوق رأی میان نمایندگان پارلمان می‌چرخد. شخص کاندید برای ریاست پارلمان در دور اول باید اکثریت مطلق یعنی «یک‌چهارم» آرا را از آن خود کند و اگر این موضوع محقق نشد در دور دوم رأی‌گیری نیز باید همین میزان رأی را کسب کند اما اگر رأی‌گیری وارد دور سوم شد، شخص مذکور باید در این دور، اکثریت نسبی یعنی «نیم به علاوه یک» را از آن خود کند؛ اما اگر در هیچ کدام از این ۳ دور آرای مورد نظر به دست نیامد مسن‌ترین نماینده به عنوان رئیس پارلمان انتخاب خواهد شد.

پس از اعلان نام برنده به عنوان رئیس پارلمان، این شخص خواهان برگزاری جلسه‌ای برای انتخاب معاون رئیس پارلمان، دو دبیر و سه کمیسیونر خواهد شد.

پارلمان قبلی لبنان از سال ۲۰۰۹ تا کنون ۳ بار تمدید شده بود تا اینکه بالاخره ۱۶ اردیبهشت انتخابات لبنان بر اساس نظام تناسبی برگزار شد و تکلیف ۱۲۸ کرسی پارلمان جدید مشخص شد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false