×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ماجراجویی جدید عربستان در سوریه پس از شکست در جنگ نیابتی/ تلاش آل سعود برای انتقال نیروهای ائتلاف عربی به شمال سوریه + نقشه میدانی

با اخراج تروریست‌های جیش الاسلام از حومه پایتخت، دست‌های شاهزادگان سعودی در سوریه خالی شده و حالا آنان به دنبال ماجراجویی جدید دیگری هستند.

به گزارش اخبار جهادی،رژیم آل سعود در ۷ سال گذشته میلیاردها دلار برای سقوط دولت مرکزیسوریه هزینه کرد اما با ایستادگی رزمندگان جبهه مقاومت و پشتیبانی نظامی روسیه به بن بست خورد و در میدان نبرد ضربات مهلکی را دریافت کرد که آثار و نتایج آن تا سال ها برای شاهزادگان سعودی باقی خواهند ماند.

عربستان در بحران سوریه نقش یک پشتیبان مالی بزرگ را برای گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا ایفا کرد اما در این جنگ نیابتی به اهداف خود دست نیافت و خروج ۱۲ هزار تن از عناصر تروریستی جیش الاسلام از غوطه شرقی یک فاجعه برای آنان به بار آورد.

نقشه میدانی شمال سوریه

گروه تروریستی جیش الاسلام مهره اصلی عربستان در حومه شرقی دمشق برای تشدید فشار علیه بشار اسد به شمار می آمد اما میلیاردها دلار کمک نظامی نتوانست از شکست ریاض جلوگیری کند.

با اخراج تروریست های جیش الاسلام از حومه پایتخت، دست های شاهزادگان سعودی در سوریه خالی شده و حالا آنان به دنبال ماجراجویی جدید دیگری هستند تا بتوانند سهمی را از آن خود کنند.

یک منبع میدانی اعلام کرد: رژیم آل سعود به دولت آمریکا برای تامین هزینه های نیروهای اشغالگر آنان در سوریه تعهد داده و همزمان با کمک متحدان منطقه ای در تلاش است تا تعدادی زیادی از نیروهای نظامی خود را در قالب ائتلاف عربی به شمال سوریه اعزام کند.

این منبع میدانی با بیان این که رژیم عربستان درصدد است بخشی از نیروهای اشغالگر ائتلاف عربی را در یمن به سوریه انتقال دهد، افزود: دولت آمریکا هم برای واگذاری تعدادی از پایگاه خود در سوریه به رژیم آل سعود ابراز تمایل کرده است.

وی تصریح کرد: مقامات عربستانی نفوذ دولت ترکیه را در شمال سوریه برای خود یک خطر بزرگ و شکست دیگر تلقی می کنند و به همین دلیل تلاش ها را برای تحویل گرفتن پایگاه های آمریکایی افزایش داده اند.

براساس اطلاعات به دست آمده، ریاض برای مقابله با نفوذ آنکارا در مناطق شمال سوریه، حمایت از نیروهای دموکراتیک کُرد را هم در دستور کار قرار داده و خبرها حاکیست مبالغ هنگفتی را به همراه سلاح های فراوان در اختیار آنان قرار داده تا بتوانند در مقابل دولت ترکیه صف آرایی کنند.

به گزارش اخبار جهادی، سرمایه گذاری جدید عربستان در شمال سوریه در راستای جذب اعتماد نیروهای دموکراتیک کُرد است و همچنین مقدمه ای برای نفود جدید در سوریه به شمار می آید و مرهمی برای جبران شکست در غوطه شرقی محسوب می شود.

نیروهای خارجی در سوریه

تحولات میدانی سوریه  نشان می دهد شهروندان اهل سنت استان های حمص، حماه، دمشق دیگر فریب دولت های مرتجع عرب منطقه را نخواهند خورد و همین مسئله عربستان را به این نتیجه رسانده که سرمایه گذاری های خود را به سمت نیروهای دموکراتیک کُرد معطوف کنند.

اگرچه رژیم آل سعود در ماه های گذشته تحرکات زیادی برای اعزام نیروهای خود به شمال سوریه داشته اما باید منتظر ماند و دید تلاش آنان در میدان عمل محقق خواهد شد یا نه چرا که رقبای منطقه ای (ترکیه) برای عربستان خط و نشان کشده اند.

شاید عربستان با چراغ سبز آمریکا بتواند نیروهای خود را تحت عنوان ائتلاف عربی وارد شمال سوریه کند اما تجربه یمن به خوبی اثبات کرده که آنان در باتلاق فرو خواهند رفت و از سویی دیگر باید منتظر واکنش جبهه مقاومت باشند.

به گزارش اخبار جهادی، با شکست گروه های تروریستی در مناطق مختلف سوریه، دولت های غربی و عربی به صورت مستقیم در حال وارد شدن به سوریه هستند؛ موضوعی که باعث خواهد شد تحولات نسبت به گذشته پیچیده تر شود.

انتهای پیام/

منبع:مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false