×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر

۵ هفته از تجاوز نظامی و رجزخوانی‌های اردوغان در شمال استان حلب سوریه می‌گذرد، اما نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی سپر فرات فقط موفق به اشغال ۵ درصد از مساحت عفرین شده‌اند.

به گزارش اخبار جهادی،منطقه کُردنشین عفرین در شمال استان حلب سوریه، ۳۲ روزی هست که روی آرامش را به خود ندیده است؛ حداقل ۱۲۵ تن از شهروندان جان خود را در حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه از دست داده اند و بیش از ۴۰۰ نفر هم زخمی شده اند.

رئیس جمهور ترکیه روزی که از عملیات «شاخه زیتون» در شمال سوریه رونمایی کرد با قدرت از یکسره کردن کار شبه نظامیان کُرد در مدت بسیار کوتاه سخن به میان آورد و وعده داد پس از تصرف عفرین به سمت شهر منبج هم لشکرکشی می کند.

حالا ۵ هفته از تجاوز نظامی و  رجزخوانی‌های اردوغان در شمال استان حلب سوریه می گذرد و نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات فقط موفق به اشغال ۲۰ نقطه شده اند که معادل ۵ درصد از مساحت عفرین است.

مقاومت و اشراف میدانی شبه نظامیان کُرد یکی از عوامل مهم زمین گیر شدن نیروهای متجاوز در مناطق مختلف عفرین است که قابل پیش بینی بود اما شکست های نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی وقتی بیشتر به چشم می آید که آنان از سلاح های بسیار پیشرفته ساخت کشورهای عضو ناتو استفاده می کنند.

یکی از پرسش هایی که در یک ماه گذشته بیشتر در محافل رسانه ای مطرح شده این است که نیروهای اردوغان با چه سلاحی به جنگ نیروهای کُرد آمده اند و در ادامه این گزارش، به آن خواهیم پرداخت.

 

تانک ها
۱- « Leopard ۲A۴»؛ یکی از تانک هایی به شمار می آید که نیروهای ارتش ترکیه در عملیات «شاخه زیتون» علیه شبه نظامیان کُرد استفاده می کنند؛ تانک « Leopard ۲A۴»، ساخت کشور آلمان است که ۳۵۰ دستگاه آن در سال های گذشته توسط ترکیه خریداری شده است.

تعدادی از این تانک ها در جریان درگیری های سال گذشته با گروه تروریستی داعش در شهر الباب (شمال استان حلب) منهدم شد و در حال حاضر تعدادی دیگری از این تانک ها  علیه شبه نظامیان کُرد در مناطق مختلف عفرین استفاده می شود.

لئوپارد ۲ آ۴

۲-« M۶۰A۳ TTS »؛ دومین نمونه از تانک هایی محسوب می شود که نیروهای ارتش ترکیه در عفرین وارد کرده اند؛ این تانک ساخت کشور آمریکا است و با کمک صهیونیست ها به روز شده و به مدل « M۶۰ Sabra » تغییر نام داده است. ترکیه حدود ۸۰۰ دستگاه از این تانک ها را در اختیار دارد.

تانک ام ۶۰ آ ۳ ارتش ترکیه
M۶۰ Sabra

شبه نظامیان کُرد در ۵ هفته گذشته تعدادی زیادی از تانک های ارتش ترکیه را هدف قرار داده اند اما در مواردی موفق به انهدام کامل آنان نشده اند؛ نیروهای کُرد برای شکار این تانک ها از موشک های ضد زره روسی «کورنت، فاگوت و کونکورس»، ضد زره آمریکایی «تاو» و ضد زره فرانسوی «میلان» استفاده می کنند.

خودروهای زرهی و نفربر

ترکیه در عملیات شاخ زیتون از ۴ نوع خودروی زرهی برای پیشروی در مناطق مختلف عفرین استفاده می کند:

۱- « M۱۱۳ A۳ »؛ خودروی زرهی ساخت کشور آمریکا است که نیروهای ارتش ترکیه آن را به روز کرده اند و به  « ACV-۱۵» تغییر نام داده اند.

ACV-15

۲- « Cobra و Kirpis»؛ ۲ خودروی زرهی ساخت کشور ترکیه به شمار می آیند که یکی از ویژگی های خاص آنان مقاومت در برابر تله های انفجاری است.

۳- « Navigator »، خودروی زرهی دیگر که ساخت ترکیه است اما به اعتقاد کارشناسان نظامی این خودروی زرهی کپی نمونه اسرائیلی است.

توپخانه

ارتش ترکیه در شمال استان حلب از سنگین ترین توپخانه های خود از جمله «هویتزر» با مدل ۱۵۵ میلی متری «Firtina»  و ۱۲۲ میلی متری «SAKARYA» و  ۱۲۰ میلی متری مدل «HY» استفاده می کند.

سامانه توپخانه ای خودکششی Firtina با کالیبر ۱۵۵ میلی متر

به گزارش اخبار جهادی، ارتش ترکیه تجهیزات پیشرفته دیگری را از جمله سیستم ضد تله های انفجاری « Bozena-۵ »، سامانه جنگ الکترونیکی «Koral»، پدافند هوایی کوتاه برد « MIM-۲۳ Hawk » ساخت کشور امریکا، سامانه سیستم نجات زره پوش های میدانی « M۸۸A۱» برای پشتیبانی از نیروهای خود به مناطق مرزی ارسال کرده است.

سامانه جنگ الکترونیکی«Koral»

جنگنده های  F_۱۶ از نوع C، D و مجهز به بمب های هدایت لیزری و هدایت ماهواره ای ساخت آمریکا، بالگردهای « T-۱۲۹، ATAK » و پهپاد « Bayraktar TB۲» ساخت ترکیه در جنگ هوایی علیه نیروهای کُرد مورد استفاده قرار گرفته اند.

شبه نظامیان کُرد با وجود این که از داشتن سامانه پدافند هوایی محروم هستند با استفاده از توپ ۲۳ میلی متری موفق به هدف قرار دادن یک بالگرد ارتش ترکیه در آسمان شمال استان حلب سوریه شده اند.

نیروهای کرد سوریه

گروه های شبه نظامی کُرد هم در مقابله با نیروهای متجاوزگر ارتش ترکیه و عناصر تروریستی بیشتر از سلاح های سبک و نیمه سنگین استفاده می کنند و فقط بخشی کوچکی از شبه نظامیان به تانک های روسی مدل « T-۵۵ و T-۷۲»، خودروهای زرهی مدل روسی (BMP-۱ و btr-۶۰ )، خودروی زرهی مدل آمریکایی (M۱۱۱۷ و Guardian) و موشک دوش پرتاب روسی (BM-۲۱ GRAD) مجهز هستند.

انتهای پیام/

منبع:مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false