×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
آخرین تحولات سوریه ۵ ماه پس از شروع عملیات والفجر +نقشه میدانی

با شروع عملیات والفجر همه معادلات میدانی در سوریه تغییر کرد و نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت به همراه نیروهای متحد توانستند ضربات سنگینی را به تروریست های داعش وارد کنند.

به گزارش اخبار جهادی،سوریه؛ فروردین ماه ۱۳۹۶: پس از دو هفته درگیری سنگین، آرامش به شمال استان حماه بازگشته و نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت موفق شدند دهها شهرک که در روزهای گذشته به اشغال تروریست ها درآمده بود را به کنترل خود درآورند. در غوطه شرقی دمشق هم حملات گروه های تروریستی به طور کامل دفع شده است.

نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت مواضع خود را در حومه شرقی شهر حلب هم تثبیت کرده اند و مقدمه پیروزی بزرگ فراهم شده است؛ در شرق استان حمص هم امنیت شهر تدمر و حومه فرودگاه راهبردی تی ۴ تامین شده است.

اگر چه نیروهای متحد در ماه های گذشته موفق به کسب پیروزی های راهبردی در مناطق مختلف سوریه شده اند و بخش های وسیعی از جمله شرق استان حلب و غوطه غربی دمشق پاکسازی شده اما عناصر تروریستی داعش همچنان بخش های وسیعی معادل حدود ۴۰ درصد مساحت کل سوریه را در اشغال خود دارند.

با وجود این که نیروهای دموکراتیک کرد به حومه شمالی شهر رقه رسیده اند اما همچنان بخش های وسیعی از این استان در اشغال عناصر تروریستی داعش است. شرق استان حماه، بخش های وسیعی از استان حمص، جنوب و شرق استان حلب و استان دیرالزور هم در تصرف این گروه تروریستی است.

سایر عناصر تروریستی اگر چه در مناطق شمالی سوریه به موفقیت های قابل چشمگیری دست نیافته اند اما در جنوب موفق شده اند بخش های وسیعی از استان های دمشق و حمص را که پیشتر در اشغال تروریست های داعش بود را به تصرف خود در بیاروند.

به گزارش مشرق، تا پایان فروردین ماه ۹۶ حدود ۲۲ درصد از مساحت سوریه در کنترل نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت است؛ در این مقطع زمانی نیروهای دموکراتیک کرد هم مساحتی حدود ۲۲ درصد را به تصرف خود درآورده اند.

در ذیل، نقشه میدانی سوریه را در فروردین ماه ۹۶ مشاهده می کنید:


اما با شروع عملیات والفجر همه معادلات میدانی در سوریه تغییر کرد و نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت به همراه نیروهای متحد توانستند ضربات سنگینی را به تروریست های داعش وارد کنند که در ۵ سال گذشته بی سابقه بود.

در محور نخست عملیات، نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت به پیشروی ها از شرق استان حلب به سمت مناطق جنوبی ادامه دادند و موفق شدند جنوب استان های حلب و رقه را به کنترل خود درآورند.

در شرق استان حمص هم بخش های وسیعی از حومه جنوبی و شمالی شهر تدمر پاکسازی شد و نیروهای سوری و مقاومت توانستند خود را به منطقه راهبردی « آراک » برسانند. در این عملیات مساحتی حدود ۷ هزار کیلومتر مربع از مساحت آلوده از اشغال تروریست های داعش خارج شد.

در مرحله دوم عملیات والفجر هم نیروهای سوری و مقاومت به پیشروی ها در محورهای مختلف ادامه دادند و موفق شدند علاوه بر پاکسازی منطقه راهبردی « السخنه»، بخش های وسیعی دیگری از شرق استان حمص را به کنترل خود درآورند.

نیروهای متحد در استان رقه هم به پیشروی های محسوسی دست یافتند و علاوه بر مسدود کردن مسیر نیروهای دموکراتیک کرد، خود را به مرزهای استان دیرالزور رساندند. نیروهای سوری و مقاومت همچنین توانستند خود را از جنوب رقه به شمال شهر السخنه برسانند و تروریست های داعش را در شمال استان حمص و شرق استان حماه محاصره کنند.

با پاکسازی بخش های وسیعی از استان های حلب، رقه، حمص و حماه، نوبت برای کسب پیروزی بزرگ فرا رسید و در نهایت نیروهای جبهه مقاومت توانستند پس از ۳ سال محاصره شهر دیرالزور را در هم بشکنند؛ با موفقیت های به دست آمده، بخش های اشغالی استان دیرالزور تنها پایگاه تروریست های داعش در سوریه به شمار می آید.

به گزارش مشرق، در ۵ ماه گذشته در جریان عملیات والفجر مساحتی نزدیک به ۵۳ هزار کیلومتر مربع از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی شد تا مجموع مساحت تحت کنترل دولت سوریه بیش از ۵۳ درصد افزایش یابد.

در ذیل، نقشه میدانی سوریه را مهرماه ۹۶ مشاهده می کنید:

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false