Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/akhbarjaha/domains/akhbarjahaadi.ir/public_html/wp-content/plugins/use-any-font/includes/functions/uaf_font_functions.php on line 469
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
بمب‌های شیمیایی تروریست‌ها کجا تولید می‌شوند؟

اخیرا مقامات دولت سوریه انگلیس و آمریکا را تأمین کننده سلاح‌های شیمیایی برای تروریست‌ها در این کشور عنوان کردند.

به گزارش اخبار جهادی، اخیرا مقامات دولت سوریه انگلیس و آمریکا را تأمین کننده سلاح‌های شیمیایی برای تروریست‌ها در این کشور عنوان کردند که یک تحلیلگر روس در این باره می‌گوید: اتهام مطرح شده از سوی دمشق بسیار جدی است و باید بررسی‌های لازم در این راستا انجام گیرد.

«واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل، در این باره می‌گوید: این اتهام که آمریکا و انگلیس گروه‌های تروریستی در سوریه را به سلاح‌های شیمیایی تجهیز می‌کنند باید از سوی مأموران سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد.

هفته گذشته «فیصل المقداد»، معاون وزیر امور خارجه سوریه، اعلام کرد که شواهد به دست آمده از حلب و حومه دمشق نشان می‌دهند که آمریکا و انگلیس تروریست‌ها در سوریه را به سلاح‌های شیمیایی تجهیز می‌کنند.

«ولادیمیر شاپووالوف»، تحلیلگر سیاسی و معاون رئیس مرکز تاریخ و سیاست مؤسسه آموزشی دولتی مسکو، در این باره می‌گوید: این اتهام لندن و واشنگتن را در شرایطی قرار می‌دهد که نمی‌توانند تحقیقات بین‌المللی درباره موضوع را رد کنند.

شاپووالوف در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک گفت: موضع روسیه در این‌باره کاملا منطقی است، به علاوه من فکر می‌کنم واشنگتن و لندن باید اجازه انجام چنین تحقیقاتی را بدهند زیرا در صورت ممانعت از انجام چنین تحقیقاتی جوامع بین‌المللی این تصور را خواهند داشت که آمریکا و انگلیس تأمین کننده سلاح‌های شیمیایی برای تروریست‌ها در سوریه و در تلاش برای پنهان کردن حقایق هستند.

این تحلیلگر سیاسی افزود: اطلاعات منتشر شده از سوی دولت سوریه بسیار جدی و نگران کننده است و باید بدون در نظر گرفتن جو سیاسی موجود  مورد بررسی قرار گیرند،هرگونه فعالیت در زمینه مواد سمی باید به دقت مورد بررسی و نظارت قرار گیرد، این یک بازی یکجانبه نیست، صرف نظر از مبدء انتقال، هرگونه انتقال در این زمینه باید مورد ارزیابی قرار گیرد، تا جایی که اطلاعات ارائه شده از سوی دمشق نشان می‌دهد شواهد در این باره بسیار قوی هستند.

بنا به اعلام وزارت خارجه سوریه مواد سمی یافت شده در حلب و حومه دمشق در یک شرکت انگلیسی و دو شرکت آمریکایی تولید می‌شوند.

فیصل المقداد روز چهارشنبه گذشته گزارش داد: تجهیزات یافت شده شامل نارنجک‌های دستی و همچنین بمب‌های حاوی عناصر سمی «CS»(سزیم) و «CN»(سیانید) هستند، بمب‌هایی حاوی مواد CS وCN تولید شرکت «Federal Laboratories» مستقر در آمریکا و مواد و مهمات شیمیایی کشف شده تولید شرکت انگلیسی «Cherming Defence UK» و شرکت آمریکایی «NonLethal Technologies» هستند.

وی همچنین تأکید کرد که طبق ماده ۵ کنوانسیون منع توسعه، تولید، ذخیره سازی و استفاده از سلاح های شیمیایی، استفاده از مواد سمی تنها برای مبارزه با شورش ها مجاز بوده و استفاده از آنها در جنگ ممنوع است.

پنتاگون در پاسخ به این سخنان مقداد اعلام کرد: حمایت آمریکا از معارضان، نه اکنون و نه هیچ زمان دیگری شامل گازهای سمی نبوده است.

منبع: میزان

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false