Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/akhbarjaha/domains/akhbarjahaadi.ir/public_html/wp-content/plugins/use-any-font/includes/functions/uaf_font_functions.php on line 469
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
تکرار تجربه موفق شمال در جنوب؛ آمریکا چند پایگاه نظامی در جنوب سوریه دارد؟ + نقشه میدانی و عکس

نیروهای آمریکایی که پیش‌تر تجربه موفقی را در احداث پایگاه‌های نظامی در شمال سوریه پشت سر گذاشته بودند این بار هم به سرعت برای ساخت پایگاه در جنوب سوریه اقدام کردند.

به گزارش اخبار جهادی،گروه تروریستی داعش تا اواخر سال ۲۰۱۶ بخش های وسیعی از استان حمص، جنوب شرق استان دمشق و مناطق شرقی استان سویدا را در اشغال خود داشت و یک خطر جدی برای پایتخت سوریه به شمار می آمد.

پیشروی نیروهای دموکراتیک کرد در استان رقه و شروع عملیات وسیع ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در محورهای مختلف به خصوص در شرق استان حلب باعث شد گروه تروریستی داعش برای حفظ مناطق مهم و راهبردی خود از برخی مناطق عقب نشینی کند.

جنوب استان دمشق، شرق استان سویدا و بخش هایی از جنوب استان حمص نخستین گزینه های داعش برای تخلیه بود و همین مسئله باعث شد عناصر تروریستی به اصطلاح میانه رو که از حمایت مستقیم آمریکایی ها برخوردار بودند به سرعت از فرصت استفاده کنند و مناطق خالی شده از داعش را به اشغال خود درآورند.

زمانی که داعش مناطق مورد اشاره را تخلیه کرد، فرصت طلایی برای ارتش سوریه وجود داشت تا به سرعت وارد این مناطق شود اما تاخیری چند روز باعث شدکه سایر گروه های تروریستی به این مناطق وارد شوند.

گروه های تروریستی که توسط متحدان منطقه ای دولت آمریکا به مدرن ترین سلاح های روز مجهز شدند در ادامه چند عملیات را در جنوب سوریه انجام دادند و توانستند بخش های دیگر از جنوب و شمال شرق استان سویدا را به اشغال خود درآورند.

پیشروی ها در این محورها به گونه ای بود که زنگ خطر برای نیروهای ارتش سوریه به صدا درآمد زیرا تروریست ها حتی به شمال سویدا نزدیک شدند و در آستانه برقراری ارتباط خود در استان های جنوبی سوریه بودند.

از سویی دیگر، گروه های تروریستی از جنوب استان حمص هم به سوری مرزهای اداری استان دیرالزور هم حرکت کنند. در صورتی که آنان وارد این استان می شدند کار نیروهای ارتش سوریه برای نجات این استان بسیار سخت می شد و آمریکایی ها یک گام دیگر به تشکیل اقلیم جدید نزدیک تر می شدند.

اگرچه نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در ماه های گذشته با شروع عملیات در محورهای جنوبی توانستند بخش های وسیعی از شرق استان های حمص، سویدا و دمشق را از وجود عناصر تروریستی داعش و سایر تروریست های مورد حمایت آمریکا پاکسازی کنند و نتایج خیره کننده ای را به دست آورند اما تاخیر در آغاز این عملیات فرصت طلایی را برای دولت آمریکا فراهم کرد تا بتواند از فرصت به وجود آمده به بهترین شکل استفاده کند.

با وجود پیروزی های متعدد نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت که با رسیدن به مرزهای مشترک عراق پس از ۵ سال همراه شد و عملیات بزرگ حامیان تروریست ها را در جنوب سوریه خنثی کرد اما نیروهای آمریکایی ها در همین بازه زمانی توانستند به بهانه حمایت از تروریست های میانه رو وارد خاک سوریه شوند.

نیروهای آمریکایی که پیش‌تر تجربه موفقی را در احداث پایگاه های نظامی در شمال سوریه پشت سر گذاشته بودند این بار هم به سرعت برای ساخت پایگاه ها در جنوب سوریه اقدام کردند و توانستند دو پایگاه را در این مناطق عملیاتی کنند.

«التنف و الزقف خبره » دو پایگاه نیروهای آمریکایی بودند که در جنوب استان حمص و در مناطق هم مرز عراق و اردن احداث شدند تا به صورت مستقیم از تروریست های « اسود الشرقیه و مغاویر الثوره» حمایت شود.

**برای مشاهده اندازه اصلی رو تصویر کلیک کنید**

در حال حاضر فاصله نیروهای مقاومت و ارتش سوریه در منطقه « حربه شحمی» با پایگاه التنف آمریکا نزدیک به ۴۰ کیلومتر است. فاصله نیروهای متحد از حومه منطقه « طار حمره زقف» با پایگاه « زقف خبره» آمریکا حدود ۸ کیلومتر است. عناصر تروریستی مورد حمایت آمریکا هم در حومه این پایگاه ها مستقر هستند.

اگرچه این دو پایگاه از یکدیگر ۷۰ کیلومتر فاصله دارند اما هر کدام به سیستم پدافند موشکی مجهز هستند. این دو پایگاه همچنین از نوع صحرایی به شمار می آیند و از چادرهای مخصوص برای ساخت آنان استفاده شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده تاکنون در ساخت این پایگاه ها از بتن استفاده نشده و باندهای  فرودگاهی برای فرود و پرواز هواپیماهای نظامی و باری راه اندازی نشده است. نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه ها آموزش عناصر تروریستی اسود الشرقیه و مغاویر الثوره را با جدیت دنبال می کنند.

به گزارش مشرق، اگرچه پایگاه های آمریکایی در جنوب سوریه مانند پایگاه های مناطق شمالی  نیست و همچنان در حال تکمیل هستند اما راه اندازی موقت این مقرها با هدف جلوگیری از نزدیک شدن نیروهای مقاومت به مناطق مرزی در دستور کار قرار گرفته است.

منبع:مشرق

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false