×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
گروهک «الترکستانی» در ادلب به آماده‌باش کامل درآمد

گروه تروریستی تکفیری «الترکستانی» که از ایالت ترکستان چین به بهانه جهاد به سوریه مهاجرت کرده‌اند، این روزها شرایط سختی را در استان «ادلب» سپری می‌کند.

به گزارش اخبار جهادی ،به نظر می‌رسد، بازداشت دانشجویان «ایغور» منطقه مسلمان‌نشین «ترکستان» چین توسط نیروهای امنیتی مصر، نگرانی‌های رهبران گروه تروریستی تکفیری موسوم به «حزب ترکستانی» در سوریه را چندین برابر کرده است.

بسیاری از افراد مسلحی که به این گروه مسلح ملحق می‌شدند، در این اواخر از مصر دانشجویان ترکستانی بودند که در مصر به تحصیل اشتغال داشتند.

این درحالی است که تنش ایجاد شده بین دو گروه تروریستی تکفیری «هیئه تحریر الشام» و «أحرار الشام» در روزهای اخیر رهبران و فرماندهان میدانی گروه تروریستی ترکستانی را وادار به فراخواندن عناصر خود و دادن دستور آماده باش به آنها کرده است.

پایگاه خبری اینترنتی «المدن» لبنان در گزارشی به وضعیت این گروه تروریستی تکفیری چینی پرداخت و نوشت: گروه تروریستی ترکستانی هنوز موضع خود در برابر حوادث جاری در مصر را شفاف‌سازی نکرده، اما تنش بین دو گروه تکفیری تحریر الشام و أحرار الشام موجب شده، نشست‌ها با تحریر الشام طی روزهای اخیر ادامه یابد و دیدارها در ادلب قطع نشود.

وجود ده‌ها عنصر مسلح مصری در صفوف گروه تکفیری تحریر الشام که دارای روابطی نزدیک با «جماعت اسلامی» مصر و معارض نظام حاکم در این کشور هستند، باعث شده، گمانه‌ها بر استمرار بازداشت‌‌ها تاکید کند.

نمی‌توان ارتباط گروه تروریستی ترکستانی در سوریه را با برخی از دانشجویان ترکستانی‌ پیش از بازداشت توسط نیروهای امنیتی مصر را انکار کرد. به همین دلیل بسیاری از پیروان جریان سلفی تکفیری، بر این باورند، جهاد در مصر به همان اندازه جهاد در سوریه واجب است، اما شرایط برای منتقل شدن به میدان مصر فراهم نیست.

اگر در یک مقطع زمانی شاهد بودیم، ترکیه به دلایل مذهبی چشمان خود را بر ورود عناصر مسلح ایغوری از چین به سوریه از طریق خاک ترکیه بست، مصر که موضعی در تعارض با ترکیه دارد و به محور مخالف آنکارا ملحق شده و با چین و رژیم صهیونیستی همکاری گسترده و نزدیکی دارد، هیچ‌گاه چشمان خود را روی تحرکات و فعالیت‌های اتباع ترکستان در مصر نخواهد بست.

با این حال، حوادث امنیتی مصر، نتوانسته گروه تروریستی ترکستانی را از پیگیری روند بحران بین تحریر الشام و أحرار الشام باز دارد، بحرانی که نگرانی گروه ترکستانی را که برخی آن را به تحریر الشام نزدیک‌تر می‌دانند، هم درپی داشته است.

بعد از استقرار ائتلاف تروریستی تکفیری هیئه تحریر الشام در شهرک تاریخی و باستانی «سرمدا» و راه‌اندازی موانع و ایست‌ و بازرسی خود در حوالی گذرگاه مرزی «باب الهوی»، ده‌ها دستگاه موتور سیکلت جمعه گذشته اقدام به انتقال تعداد زیادی از عناصر گروه ترکستانی از روستاها و شهرهای مرزی سوریه مانند جانودیه، شغر و جسرالشغور به منطقه باب الهوی و سرمدا در استان ادلب کردند.

این تحرکات گروه تکفیری احرار الشام را وادار به ارسال مهمات سبک و سنگین،‌ از جمله موشک‌های ضد زرپوش به مناطق تماس بین دو گروه در استان ادلب کرد.

گروه تروریستی ترکستانی اگرچه نشان داده، در قبال این دو گروه، موضع بی‌طرفانه‌ای اتخاذ کرده،‌ اما بخش قابل ملاحظه‌ای از عناصر به صمت احرار الشام گرایش دارند و در صورت رویارویی مسلحانه، گروه‌های مسلح به اصطلاح میانه‌رو از تحریر الشام حمایت خواهند کرد.

به همین دلیل گروه ترکستانی تحرکاتی را با هدف میانجی‌گری بین دو گروه آغاز کرد و در این خصوص دیدارهایی با «عبدالله المحسینی» سعودی، قاضی شرع پیشین «جبهه النصره» و سرکردگان احرار الشام، برای آرام کردن اوضاع در شمال سوریه به خصوص در منطقه باب الهوی انجام داد.

نشست‌های متعدد سرکردگان ترکستانی با تحریر الشام در شهرک «خربه الجوز» به توافقاتی مبنی بر آرام کردن تنش و جلوگیری از درگیری مسلح بین دو طرف منتهی شد.

گروه‌های مسلح در خربه الجوز می‌گویند، تا زمانی‌که گروه ترکستانی در این منطقه حضور داشته باشد، درگیری احرار الشام و تحریر الشام موجب نگرانی آنها نخواهد شد، چون ترکستانی مانع آن خواهد شد.

در شهر «ادلب»، مرکز استان ادلب که تحت سیطره مشترک دو گروه تکفیری احرار الشام و تحریر الشام قرار دارد، گروه ترکستانی به عنوان یکی از طرف‌های شرکت کننده در تامین امنیت شهر، معتقد است، مشکلات و چالش‌های بسیاری وجود دارد.

سرکردگان ترکستانی که مشکل [ندانستن] زبان [عربی] موجب شده، حضور کم رنگ و مشارکت محدودی در نیروهای تامین کننده امنیت ادلب داشته باشند، تاکید می‌کنند، نیروهای امنیتی باید در بازارهای شهر نیز حضور داشته و مانع درگیری‌های لفظی مردم شوند و اختلافات آنها را مسالمت آمیز حل کنند، حوزه‌هایی که به دلیل زبان ترکستانی نمی‌تواند، به آنها دخول کند.

اما اکنون بزرگترین نگرانی گروه تکفیری ترکستانی در ادلب مورد حمله واقع شدن از سوی هسته‌ها و تیم‌های وابسته به گروه تکفیری «لواء جند الاقصی» بویژه پس از انتشار خبرهایی که تاکید می‌کرد، بسیاری از عناصر این گروه از رقه به دو شهر «سرمین» و «خان شیخون» باز گشته‌اند.

آنچه ترکستانی‌ها را نگران می‌کند،‌ عملیات‌های تروریستی و انتحاری است که غافلگیرانه از سوی عناصر جند الاقصی در معرض آن قرار می‌گیرند و طی روزهای اخیر ۲ نفر از عناصر این گروه در «سهل الروج» را از پای درآورد.

اما منابع محلی در منطقه «جبل الزوایه» براین باورند، تلاش‌هایی درحال انجام است تا طی نبردهای آتی تحریر الشام و احرار الشام، گروه ترکستانی در کنار تحریر الشام بایستد.

از جهت دیگر، ساکنان منطقه ضمن ابراز نگرانی از بیانیه‌های منشر شده از سوی دو گروه طی روزهای اخیر، این بیانیه‌ها را سرآغاز طوفانی سهمگین می‌دانند که به موجودیت گروه‌های تکفیری در این منطقه پایان خواهد داد.

در مقابل برخی منابع نیز این رویارویی‌ها را پایان مرحله‌ای پیچیده از بحران سوریه ارزیابی می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false