×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
کلاه‌سفیدها؛ از پیمانکاری القاعده تا قاچاق اعضای بدن+عکس

سازمان دفاع المدنی سوریه که به کلاه‌سفیدها معروف است بخشی ازسازمان تروریستی القاعده به شمارمی‌رودکه علاوه بر جنگیدن درصفوف تروریست‌هااقدام به قاچاق انسان واعضاء بدن می‌کنند.

به گزارش اخبار جهادی ، یکی از سازمان‌هایی که به عنوان سازمان مردم نهاد و بشر دوستانه در سوریه مشغول به فعالیت است «کلاه سفیدها» یا همان «الدفاع المدنی» است که در ظاهر به فعالیت‌های بشردوستانه می‌پردازند اما لایه‌های پنهان در این میان وجود دارد که لازم است تا نگاهی دقیق‌تر به فعالیت‌های این سازمان داشته باشیم.
در هشتاد و نهمین مراسم اسکار در سال ۲۰۱۷ میلادی، جایزه بهترین فیلم مستند، به مستند کوتاه «کلاه‌ سفیدها» ساخته «اورلاندو ون اینسایدل» انگلیسی تعلق گرفت. این مستند به شرح فعالیت‌های سازمان کلاه سفیدها یا همان الدفاع المدنی در سوریه و کمک‌رسانی اعضای داوطلب این سازمان به مجروحان پرداخته است.

اینسایدل در مراسم دریافت جایزه خود با حاضر شدن در جایگاه، سخنرانی خود را با این آیه از قرآن کریم آغاز کرد که: “هرکس یک نفر را بکشد اینگونه است که تمامی مردم را کشته است”.
کلاه‌سفیدها همچنین جایزه «right livelihood» که از جوایز معتبر در زمینه صلح بوده را به خود اختصاص داده است و همچنین از کاندیداهای جایزه صلح نوبل آتی به شمار می‌رود.

نکته قابل توجه در خصوص فعالیت‌های به ثبت رسیده از این سازمان تصاویر و ویدئوهای بی‌نقص و کاملاً حرفه‌ای ثبت شده از فعالیت افراد این سازمان، آنهم در شرایط جنگی و خطرناک است که قضاوت در مورد این امر را به مخاطبان و خوانندگان واگذار می‌کنیم.

اما مسائلی که به صورت ویژه باید مورد توجه قرار بگیرد اموری دیگری است که البته بی‌ارتباط با فعالیت تیم رسانه‌ای پوشش دهنده کلاه سفیدها نیست. «روزنامه الاخبار لبنان» گزارشی در خصوص عدم استقلال این نهاد و وابسته بودن این سازمان به دولتهای غربی منتشر کرد که البته به آن‌ صورت مورد استقبال قرار نگرفت و رسانه‌های غربی که عادت در برجسته‌سازی مسائل خاص دارند به سادگی از کنار این خبر مهم عبور کردند.

چیزی نگذشته بود که «نیوز ویک» هم با انتشار گزارشی از همکاری مستقیم کلاه‌سفیدها با گروه‌های ترویستی خصوصاً گروهک ترویستی جبهه النصره سابق و جبهه فتح‌الشام فعلی (شاخه القاعده در سوریه) که به عنوان شاخه سازمان تروریستی القاعده در سوریه شناخته می‌شود، موج جدیدی علیه این سازمان به راه‌ انداخت.

در گزارش نیوز ویک تصریح شده بود که کلاه‌سفیدها با حضور در کمپین‌های ضد دولتی و دستکاری ویدئوها و تصاویر، نقش به سزایی در حمایت از گروه های تروریستی و تاثیر بر روی افکار عمومی ایفا می‌کند.

«ریک ستریانگ» روزنامه‌نگار صاحب نام نیز در گزارشی با اشاره به تمرکز اکثر فعالیت‌های سازمان کلاه سفیدها در مناطق تحت کنترل تروریست‌ها خصوصاً در استان ادلب تاکید دارد این سازمان در واقع گروه نجات جبهه النصره است.

اما تیرهای خلاص زمانی بر پیکره سازمان کلاه سفیدها نشست که ویدئوهای عجیب و سراسر ابهام، دال بر همکاری این سازمان به اصطلاح بشردوستانه با گروه تروریستی جبهه النصره منتشر شد.

در نخستین ویدئوی منتشر شده که به همان سرعت انتشارش از روی صفحات خبرگزاری‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و حتی یوتیوب حذف و محو شد، ویدئویی است که در آن تروریست‌های جبهه النصره یک شهروند سوری را در منطقه «حریطان» در شمال حلب اعدام می‌کنند و عناصر سازمان کلاه‌سفیدها که در صحنه اعدام حضور دارند با خونسردی تمام پس از به قتل رسیدن این شهروند سوری همچون نیروهای تحت امر گروه تروریستی جبهه النصره به انتقال جنازه از محل اعدام می پردازند.

وبسایت «ویدئو لیک» با نگه داشتن یک نسخه از این فیلم در سایت خود تصریح کرد یوتیوب و دیگر منابع خبری ویدئویی که در آن کلاه سفیدها مرتکب جنایت شده و دوشادوش عناصر القاعده حضور دارند را حذف کرد.

در ویدئوی دیگر بخش رسانه‌ای کلاه سفیدها با اشتباهی عجیب صحنه نمایشی، از نجات یک شهروند به اصطلاح زیرآوار مانده را به نمایش در می‌آورد که شهروند سوری در ابتدای فیلم کاملاً آرام و بی‌حرکت است و گویا کارگردان «دستور اکشن» را به بازیگران حاضر در کادر دوربین می‌دهد و نهایتاً شهروند زیر آوار مانده شروع به تقلا کردن می‌کند.

این ویدئو که به نظر می‌رسد قسمت پیش از شروع به بازی و تقلای شهروند زیر آوار مانده است نباید همراه ادامه ویدئو منتشر می‌شد که همین چند ثانیه تمامی پروژه‌های النصره و کلاه‌سفیدها را فاش کرده و فعالیت بشردوستانه این گروه را زیر علامت سوالی بزرگ قرار داد. البته لازم به ذکر است که این ویدئو نیز به همان سرعت انتشارش از روی صفحات “حذف” شد.

در ویدئویی دیگر یکی از نیروهای کلاه سفید با قرار گرفتن در مقابل تعدادی از جنازه‌های مربوط به ارتشیان سوری که توسط گروه تروریستی جبهه النصره جمع‌آوری و روی یک کامیون قرار داده شده‌اند شروع به بی‌احترامی به جنازه سربازان سوری کرده و در ادامه می‌گوید: «تا فتح آخرین سنگر اسد مبارزه خواهیم کرد!!!». این عبارات از زبان فعال مدنی آنهم در قواره کلاه‌سفیدها بعید به نظر می‌رسد اما بدون شک حرفهای تروریست‌ها از این جنس است.

در فیلم دیگری که از این گروه به اصطلاح بشردوستانه منتشر شد، عناصر این گروه در حال رقص و پایکوبی و شادمانی در کنار عناصر تروریست‌های جبهه النصره مشاهده می‌شوند. تمامی ویدئوها و عکس‌ها به وضوح نشان می‌دهد که صحبت‌ها و شعارهای کلاه‌سفیدها مبنی بر اینکه «ما از ملت هستیم و برای ملت» در واقع خط فکری و میدانی دیگری از النصره را نمایان می‌کند.

از سوی دیگر پایگاه خبری و تحلیلی «یو اس ای- آی‌دی» در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی برای نخستین بار اقدام به انتشار مبالغ کمک‌های مالی پرداخت شده به سازمان کلاه سفیدها کرده که بر اساس این گزارش ۱۸ میلیون دلار به این سازمان کمک شده بود.
پس از آن “لندن تلگراف” اعلام کرد ایالات متحده آمریکا به این سازمان سه میلیون ۵۰۰ هزار دلار کمک مالی کرده بود.

«بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا نیز با تمجید از فعالیت‌های این سازمان اعلام کرد این افراد به طور شگفت‌آور شجاع هستند. وی در ادامه افزود کشورش ۳۲ میلیون پوند از بسته کمکی ۶۵ میلیون پوندی خود به کلاه سفیدها را تحویل این سازمان داده است و این کمک نقدی، جدا از کمک‌های بشردوستانه است.

اما نکته قابل توجه در خصوص کلاه سفیدها، موسس این سازمان است که با بررسی در خصوص این فرد، با نام «جیمز دومیجرر» روبرو می‌شویم. این شخص افسر سابق ارتش انگلیس و نماینده ویژه سازمان ملل در بوسنی بوده است، جایی که نیروهای صرب با کمک سازمان به اصطلاح بشردوستانه “کلاه‌آبی‌ها” به قتل‌عام مسلمانان می‌پرداختند.

«احمد عثمان بطاط» خبرنگار مستقر در سوریه در جریان بازدیدی که به همراه برخی از فعالان رسانه‌ای خارجی از بیمارستانی در حلب داشته است، در گفت‌وگو با «خبرنگار دیدبان» به بیان مشاهدات خود پرداخته و افزود گروه‌های تروریستی این بیمارستان را که عناصر کلاه سفیدها آنرا اداره می‌کردند به زندانی برای زنان تبدیل کرده بوده و در آن به اقداماتی غیرانسانی دست می‌زدند.

وی افزود در جریان بازدید از بیمارستان مذکور ادوات، تسلیحات و ماسک‌های ضد گاز به جا مانده از عناصر النصره به مقدار بسیار زیاد در این بیمارستان انبار شده بود و در سمت دیگر پرچم گروه تروریستی جبهه‌النصره بر روی دیوار مکانی که تحت کنترل کلاه‌سفیدها قرار داشت نصب شده بود.

بطاط از وجود تجهیزات پزشکی در یکی از اتاق‌های بیمارستان‌ مذکور سخن می‌گوید و بیان می‌کند که این تجهیزات غالباً برای قاچاق اعضاء بدن به خصوص کلیه و قرنیه چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون تردید طیف وسیعی از اجساد و حتی زخمی‌ها توسط کلاه‌سفیدها مورد هجمه قرار گرفته‌اند که نهایتاً فکر می‌کنم قاچاق انسان و اعضاء بدن توسط آنها صورت گرفته است. باید بدانیم که النصره در ارتباط با اسرائیل بوده و تل‌آویو یکی از بزرگترین خریداران اعضاء بدن در دنیا به حساب می‌آید.

یکی از فعالان رسانه‌ای آلمانی حاضر در گروه بازدید کننده در گفت‌وگو با احمد عثمان بطاط گفته است: «حضور عناصری از کشورهای مختلف نکته‌ای بود که توجه مرا جلب کرد و من بر اساس این مشاهدات به آسانی می‌توانم بگویم که این افراد با حمایت کشورهای اروپایی و فصل مشترک همکاری آنها با کشورهای عربی در سوریه گرد هم آمده‌اند».

این خبرنگار آلمانی به بطاط اعلام می‌کند که در اینجا تجهیزات و کالاهای سعودی که به اصطلاح برای کلاه سفیدها ارسال شده ولی در واقع در اختیار تروریست‌ها قرار دارد، همگی در یک انبار واقع در تونل حفر شده در زیر بیمارستان قرار داشته است.

یک روزنامه نگار آمریکایی نیز در گفت‌وگو با بطاط عنوان کرد من معتقد هستم کلاه‌سفیدها در واقع نیروهای نجات سازمان تروریستی القاعده هستند و با در دست گرفتن سلاح بر خلاف وظیفه‌ای که برای آن به اینجا آمده‌اند در کنار تروریست‌های القاعده به نبرد می‌پردازند. آن‌ها می‌خواهند این پیام را صادر کنند که برای اهدافی بشردوستانه در اینجا حضور دارند ولی در واقع این ‌چنین نیست و برای اقدامات تروریستی در سوریه گردهم آمده‌اند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی افزود قدرت‌های بزرگ غربی خود این گونه سازمان‌ها را به وجود آورده و از آن‌ها به عنوان برند برای تبلیغ خود استفاده می‌کنند و از این طریق به سوء استفاده از احساسات شهروندان کشورهای غربی می‌پردازند. اینکه یک فیلم مستند در اسکار مورد تمجید و تشویق قرار می گیرد و به آن جایزه داده می‌شود، وجهه هنر و هنرمند را با خون و تروریسم در یک سطح قرار می‌دهد و این دقیقاً بر خلاف ذات هنری مراسم اسکار است.

یک فعال رسانه ای نروژی نیز در این رابطه عنوان کرد هر انسان فهمیده‌ای به راحتی می‌تواند بفهمد که کلاه‌سفیدها جزئی از سازمان تروریستی القاعده است که در این مکان مستقر هستند. همچنین یک فعال رسانه‌ای انگلیسی نیز در این رابطه تصریح کرد دلایل بسیار زیادی در اینجا به چشم می‌خورد که کلاه‌سفیدها در واقع جزئی از سازمان القاعده به شمار می‌روند.

منبع: فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false