×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
شهرهای بزرگ اروپا در تیررس حملات تروریستی داعش

حمله تروریستی چند روز پیش داعش به منچستر در انگلیس از واقعیت‌های مهم و خطرناکی حکایت دارد مبنی بر اینکه این گروه تروریستی با تغییر تاکتیک هجومی خود شهرهای اروپایی را در تیررس حملات خود قرار داده است.

 به گزارش اخبار جهادی به نقل از روزنامه رای الیوم، حمله تروریستی چند روز پیش داعش به منچستر در انگلیس از واقعیت های مهم و خطرناکی حکایت دارد مبنی بر اینکه این گروه تروریستی با تغییر تاکتیک هجومی خود نقشه حمله به شهرهای بزرگ اروپایی را در سر دارد.

در فاصله کمتر از دو ماه داعش عملیات تروریستی دیگری را در انگلیس به اجرا در آورد با این تفاوت که خطر عملیات تروریستی در منچستر در مقایسه با حمله قبلی بسیار بیشتر  بوده و پیام هایی را در دل خود جا داده است.

در این عملیات یک فرد انتحاری خود را در نزدیک سالن کنسرت ۲۱ هزار نفری منفجر کرد که جان باختن ۲۳ نفر و مجروح شدن دهها نفر را به دنبال داشت و اگر عامل این حمله می توانست به داخل سالن راه یابد، تلفات این حمله ده برابر می شد.

سه نکته قابل ملاحظه در حمله تروریستی منچستر

با نگاهی گذرا به اطلاعاتی که از این عملیات انتحاری در درست است و با توجه به اینکه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، می توان به سه نکته مهم در این خصوص اشاره کرد:

اول: داعش برای جبران از دست دادن مناطق تحت اشغال خود در عراق و در نزدیکی موصل که در اختیار ارتش عراق و نیروهای الحشد الشعبی قرار گرفته است در حال افزایش عملیات تروریستی خود در غرب است.

انتقال تروریست‌های داعش از  مرحله زیرگرفتن قربانیان به عملیات انتحاری

دوم: به نظر می رسد داعش بار دیگر عملیات انتحاری خود را از سر گرفته و به استفاده از سلاح گرم متوسل شده است تا از این راه تلفات جانی هرچه بیشتری را بر جا بگذارد، آن هم در حالی که حدود دو سال اعضای داعش در عملیات خود از کامیون و خودرو  استفاده کرده و به زیر گرفتن قربانیان متوسل می شدند، بنابر این بازگشت به عملیات انتحاری بیانگر تحول وحشتناک و خطرناک در راهبرد و تاکتیک داعش است.

داعش به دنبال سر و صدای رسانه‌ای

سوم: داعش ترجیح می داد پایتخت های بزرگ مانند لندن، پاریس، بروکسل و یا برلین را هدف قرار دهد تا به این ترتیب در سطح رسانه ای سرو صدای زیادی به پا کند اما انتخاب شهر منچستر به عنوان تقریبا دومین شهر بزرگ انگلیس چه بسا بیانگر این موضوع باشد که داعش به این رویکرد گرایش یافه است که دایره عملیات خود را گسترش دهد و از اقدامات امنیتی گسترده که در پایتخت ها وجود دارد، دور بماند.

از زمان انفجارهای مترو لندن در سال ۲۰۰۵ انگلیس به برکت اقدامات شدید امنیتی و موفقیت نهادهای نظارتی و دستگیری های پیشگیرانه به اضافه کاهش قدرت القاعده از عملیات تروریستی در امان مانده بود، به ویژه اینکه القاعده زیر حملات شدید در یمن و افغانستان ضعیف شده و گروههای وابسته به آن نیز در سوریه، عراق، جزیره العرب مشغول جنگ های منطقه ای و داخلی بودند.

استفاده داعش از هسته‌های فعال در اروپا

با اینهمه اینکه داعش در کمتر از دو ماه دو عملیات تروریستی را دو شهر انگلیس به اجرا در آورد، نشان می دهد این گروه در درجه نخست بر سه شهر اروپایی شامل پاریس، لندن و بروکسل بیش از سایر مناطق متمرکز شده است، به این معنی که توانسته است از هسته های فعال خود استفاده کرده و آنان را به شکل همزمان به کار بگیرد و البته انتخاب این هسته ها با دقت صورت می گیرد.

عجیب اینکه عملیات تروریستی منچستر دو روز پس از نشست سران اسلامی و آمریکا در ریاض  رخ داد؛ نشستی که مبارزه با تروریسم را در صدر اولویت های خود قرار داد.

فشار مضاعف بر اقلیت‌های مسلمان اروپا

اینکه عامل عملیات تروریستی منچستر وابسته به داعش است، به مثابه عامل فشار مضاعف بر اقلیت مسلمان انگلیس است که تعداد آنان بالغ بر سه میلیون نفر است به این معنی که این اقلیت ها و نیز اقلیت های مسلمان در سایر کشورهای اروپایی قربانی حملات و تجاوزات نژادپرستانه می شوند، اما دولت انگلیس سخت تلاش دارد بار این حملات بر این اقلیت ها تحمیل نشود زیرا مسلمانان انگلیس بر حفظ امنیت و ثبات کشور و ادغام در بافت جمعیتی انگلیس به عنوان شهروندانی خوب تاکید دارند .

در این میان رسانه های انگلیس در خصوص تاکید بر جدا بودن اکثریت مسلمانان میانه رو از این اقلیت افراطی مسئولیت دارند.

منبع:تسنیم

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false