×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
انتشار جزئیات جدیدی از ترور مهندس پهپادهای حماس

شبکه قطری «الجزیره» جزئیات دیگری از ترور «محمد الزواری» مهندس تونسی عضو گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس منتشر کرد.

به گزارش اخبار جهادی شبکه «الجزیره» قطر در گزارشی جزئیات جدیدی از ترور «محمد الزواری» مهندس تونسی که در سال گذشته (۲۰۱۶) روبروی منزلش در «طفاقس» تونس ترور شد، منتشر کرد.

گردان‌های‌های «القسام» شاخه نظامی جنبش حماس فلسطین، در این برنامه الجزیره با عنوان « ما خُفی اعظم» (آنچه مخفی مانده، بیشتر است) از نقش شهید الزواری در ساخت ۳۰ پهیاد قبل از جنگ ۲۰۰۸ در یکی از پایگاه‌های نظامی ایران و در کنار تیمی که شهید مذکور سرپرست آن بوده، پرده برداشتند و اعلام کردند الزواری تنها دو سال بعد از آغاز فعالیت در سوریه در سال ۲۰۰۶ توسط کارشناسان ایرانی نیز آموزش دیده بوده است.

پس از ترور محمد الزواری، مقامات تونس تنها به گفتن این موضوع اکتفا کردند که یک روزنامه‌نگار و دو نفر دیگر بازداشت شده‌اند که در پوشش تولید فیلم مستند با موساد همکاری می‌کرده‌اند.

الجزیره در ادامه اعلام کرد: یک کشتی روسی چند روز قبل از ترور الزواری وارد شهر طفاقس شده و یکی از افراد سوار بر این کشتی در یکی از قهوه‌خانه‌های نزدیک محل اقامات الزواری پرسه میزده و ناگهان ناپدید شده است؛ یکی از افرادی که در این قهوه‌خانه کار میکرده شهادت داده که این فرد در ترور شهید الزواری نقش داشته اما پس از مدتی اعتراف خود را پس گرفت؛ ۱۴ روسی در کشتی لنگر انداخته در شهر طفاقس حضور داشته‌اند.

«رضوان» برادر شهید الزواری به وبگاه «الرساله» فلسطین گفت بر اساس اطلاعات، ۱۴ روسی که در سوم دسامبر ۲۰۱۶ به طفاقس رسیده‌اند شهید را دنبال می‌کرده‌اند.

شهید الزواری زندگی جهادی خود را در حالی آغاز کرد که از همان ابتدا مجبور به فرار از کشورش شد، وی در سال ۱۹۹۱ به لیبی و سودان رفت و در سال ۲۰۰۶ در سوریه ماند و قبل از آن درباره نحوه ساخت پهپاد در عراق آموزش دیده بود و اولین پهپاد خود را آنجا ساخته بود.

وی سه بار به غزه آمده بود و به همراه تیمش در این منطقه، به آموزش تیمی متخصص برای ساخت پهپاد مشغول شد و خودش بر این روند ساخت نظارت داشت و در آن زمان نام «مراد» را بر این پهپادها گذاشته بود، نامی که در روز فرار از تونس از آن استفاده کرده بود.

یک روزنامه‌‌نگار اسرائیلی که به تونس سفر کرده و به بررسی ردپای موساد پس از ترور الزواری پرداخته، دست داشتن موساد در این موضوع را تکذیب نکرده و گفته است اسرائیل تنها ذی‌نفع در این ترور بوده است.

 منبع:فارس

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false