×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
رأی مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه کانادا درباره سوریه

به گزارش اخبار جهادی قطعنامه کانادا درباره توقف کامل عملیات نظامی در حلب سوریه در مجمع عمومی سازمان ملل رای آورد.

این قطعنامه با ۱۲۲ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۳۶ رای ممتنع به اجماع نرسید.

براساس این گزارش، قطعنامه پیشنهادی کانادا با موضوع اوضاع انسانی در سوریه که با اغراض سیاسی تدوین شده بود روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد و به تصویب رسید.

برخی کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در کنار دولت سوریه به این قطعنامه رای مخالف دادند.

غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در سخنان خود در این جلسه، این قطعنامه را یک طرفه و غیر منطبق با واقعیت موجود در سوریه خواند.

وی ضمن تایید اینکه در چند سال اخیر اوضاع سوریه مایه نگرانی و اوضاع بشردوستانه در این کشور رو به وخامت بوده است، این بحران را تنها یک معلول دانست که قطعنامه مزبور در مورد علت آن کاملا ساکت است.

دهقانی با اشاره به تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز به عنوان ریشه این فجایع، خواستار پرداختن جامعه بین المللی به این پدیده شد و افزود ورود آزادانه افراد مسلح و تروریستها در سوریه که اغلب به واسطه عدم کنترل مرزها و با حمایت برخی کشورها رخ می دهد ، باعث وضع دشوار و فاجعه انسانی فعلی شده است.

وی تسلط داعش و جبهه النصره و فتح الشام بر مناطق پرجمعیت در سوریه را باعث تشدید بحران دانست و گفت: فعالیت این گروه ها منشا اصلی رنج غیرنظامیان و چالش بزرگی برای عملیات بشردوستانه است.

دهقانی با اشاره به استفاده گروههای تروریست در سوریه از مردم به عنوان سپر انسانی، اقدامات این گروهها را اصلی ترین مسئله ای دانست که سوریه با آن مواجه است.

وی این پرسش را خطاب به بانیان و حامیان قطعنامه بویژه دولت انگلیس که اصرار بر ذکر نام ایران داشت ، طرح کرد و گفت: اگر بخشی از سرزمین شما از سوی این قبیل گروه های تروریستی اشغال شده بود، چه اقدامی می کردید؟ آیا دست به مقابله نظامی نمی زدید؟

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در پایان دو اقدام را برای پایان دادن به بجران سوریه ضروری دانست: خاتمه دادن به فعالیت تروریست ها و همزمان حل و فصل سیاسی موضوع از طریق فرآیندی جامع ، صرفا سوری – سوری ، با هدایت سوری ها و بر اساس گفتگوی بدون پیش شرط میان آنها.

وی همچنین علت مخالفت کشورمان با قطعنامه مزبور را ساکت بودن قطعنامه در مورد هر دو اقدام ضروری فوق اعلام کرد.

گفتنی است قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل ماهیت توصیه ای دارند و الزام آور نیستند. تلاش بانیان این بود که با استفاده از شیوه های مذاکراتی قطعنامه ای اجماعی و یا با حداقل مخالف را داشته باشند که به این هدف خود نرسیدند.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

منبع : ابنا

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false