×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
بازی دوگانه افسران ترکیه در خاک سوریه؛ از مصارف داخلی تا مانورهای خارجی

حضور فرمانده عملیات سپر فرات به همراه دیگر افسران بلندپایه ارتش ترکیه در داخل خاک سوریه علاوه بر اینکه نشانه اصرار اردوغان بر پیاده‌کردن نقشه‌های استعماری در شمال سوریه است، مصارف داخلی نیز دارد.

نقش ترکیه در پرونده سوریه و حضور نظامیان ترکیه در داخل خاک سوریه در چارچوب آنچه عملیات ضد تروریسم سپر فرات خوانده می شود بر افکار عمومی دنیا و منطقه پوشیده نیست به گونه ای که آنکارا به بهانه تضمین عدم پیشروی نیروهای کرد در مناطق هم مرز با ترکیه به خاک سوریه تجاوز کرده است.

اما اینکه یک افسر بلندپایه نزدیک به رجب  طیب اردوغان در راس عملیات نظامی ترکیه در داخل خاک سوریه حضور داشته باشد نشانه اصرار اردوغان بر دور نگاه داشتن کُردها از مرز ترکیه و تقویت نقش منطقه ای خود از طریق پرونده سوریه است از همین رو ماموریت نظارت نظامی بر این عملیات را به کسی واگذار کرده که در جریان کودتای نظامی نافرجام ترکیه در کنارش بوده است.

روزنامه حریت ترکیه  خبر داد: ذکائی آق سقال لی، فرمانده عملیات سپر فرات  که درجه وی از سرتیپی به سرلشکری ارتقا یافته به دلیل حضور در سوریه نتوانست اطلاعات خود درباره کودتای پانزدهم ژوئیه را به کمیته ویژه تحقیق درباره فتح الله گولن ارائه بدهد.

اعلام حضور این افسر بلندپایه در داخل خاک سوریه برای تأکید بر این نکته است که عملیات سپر فرات آن گونه که برخی تصور می کنند صرفا در نبرد شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه خلاصه نمی شود  به گونه ای که افسران ترکیه ای حاضر در مرز از دور ناظر عملیات باشند.

حضور آق سقال لی در داخل سوریه به این معناست که ترکیه با افسران بلندپایه خود به طور رسمی در نبردها حضور دارند نه اینکه تنها صدها سرباز و خودروی زرهی خود را برای کمک به شبه نظامیان علیه داعش و کردها فرستاده باشد.

در همین راستا ناظران پیش بینی می کنند که آق سقال لی برای تبدیل شدن به یکی از مردان مهم و قابل اعتماد اردوغان آماده می شود تا به دست راست رئیس جمهور ترکیه و مشت آهنین آن مبدل شود.

بنابراین در مرحله پیش رو اردوغان پست نظامی بلندپایه و ماموریت بزرگی را به سقال لی واگذار خواهد کرد که از نظارت بر عملیات سپر فرات مهم تر خواهد بود.

 بی شک مقام جدید سقال لی بازسازی ساختار ارتش و دستگاه امنیت ترکیه است به گونه ای که ریشه افسران، نظامیان و عناصری را که در وفاداری به اردوغان مشکوک هستند از نهاد نظامی و امنیتی ترکیه جدا می کند و اعضایی از حزب عدالت و توسعه یا دست‌کم افراد متعصب را جایگزین آنها خواهد کرد که علیه دیگر گروه ها و بخصوص کردها هستند.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فارس

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false