×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
پیروزی بزرگ بشار اسد با تسلیم شدن مخالفان در منطقه داریا

مخالفان سوری در توافق با دولت سوریه منطقه داریا را ترک خواهند کرد و کنترل آن را در اختیار دولت قرار خواهند داد.
به گزارش اخبار جهادی به نقل از ان بی سی نیوز؛ ساکنان داریا در حومه دمشق که مدت ها در محاصره بود، روز جمعه طی توافقی که پیروزی نمادین تاریخی برای دولت بشار اسد به شمار می آید، شروع به تخلیه شهر کردند. داریا از سال ۲۰۱۲ در محاصره نیروهای دولتی سوریه بوده است.
شورشیان، طی توافقی که مفاد آن اواخر روز پنج شنبه فاش شد، توافق کردند از مواضع خود کناره گیری کنند و در برابر فشار دولت، تسلیم شدند. به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در انگلیس، طی مفاد این توافق، قرار شد حدود ۷۰۰ شورشی به همراه خانواده های خود به استان ادلب نقل مکان کنند.
گزارش شده است حدود ۵ هزار ساکن داریا که زمانی منطقه ای پررونق بود، در اثر مشکلات ناشی از جنگ سوریه از منطقه مهاجرت کرده اند.
اتوبوس های حامل ساکنان، بعد از ظهر روز جمعه از این منطقه خارج شدند. در تصاویر این خبر، دست کم دو اتوبوس پر از مرد، زن و کودک مشاهده می شود که سوار بر اتوبوس، از محله خارج می شوند.
داریا سرمنشاء تحرکات مخالفان دولتی بود که بعدتر به خشونت و جنگ داخلی تبدیل شد. این حومه بارها بین نیروهای بشار اسد و شورشیان، دست به دست شده است.
روز پنج شنبه، ابوجمال، رئیس گروه شورشی لواء شهداء الاسلام به رویترز گفت قرار است فرایند تخلیه منطقه، دو یا سه روز طول بکشد.
سازمان ملل متحد در انعقاد این توافق نقشی نداشت ولی بابت وضعیت داریا ابراز «نگرانی شدید» کرد.
استیفن اوبرایان، هماهنگ کننده امدادرسانی سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: «ما از همه طرف های درگیر می خواهیم هرگونه جنبش مدنی را به صورت ایمن، داوطلبانه و مطابق اصول و قوانین انسان دوستانه بین المللی انجام دهند.»
تسلیم شورشیان داریا، جدیدترین مرحله از سلسله موفقیت های دولت بشار اسد طی ماه های اخیر است. این حومه به نماد شورشیان تبدیل شده بود و حالا تسلیم آن، پیامی دلسرد کننده به شورشیان دیگر در شهرهایی مانند حلب خواهد فرستاد.
ارتش اسد در هفته های اخیر به داریا حمله ای نکرده بود اما شورشیان ادعا می کنند تنها بیمارستان منطقه، هفته گذشته مورد اصابت قرار گرفت.
این تخلیه در راستای تلاش های روسیه و آمریکا برای دست یابی به توافق در خصوص همکاری نظامی و انسان دوستانه در سوریه انجام گرفت. در شهر حلب، وضعیت هشدار اعلام شده است و سازمان ملل متحد، وضع آن را «بسیار هولناک» توصیف کرد.
جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه روز جمعه در خصوص مسئله سوریه در ژنو با هم دیدار کردند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false