×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
مقام ارشد کردهای سوریه: به باقی ماندن در چارچوب “سوریه متحد” پایبندیم

یکی از روسای منطقه فدرالی اعلام شده در کردستان سوریه تاکید کرد که کردها درصدد تجزیه خاک سوریه نیستند و دیگر گروه‌های سوری نیز باید برای خود چنین طرحی را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش اخبار جهادی به نقل از ایسنا، هدیه یوسف، یکی از روسای منطقه مرزی شمال سوریه که از سوی کردهای سوری به عنوان “منطقه فدرالی” اعلام شده در گفتگو با خبرنگار ایسنا در اربیل مدعی است: اعلام طرح فدرالیسم در مناطق کردنشین سوریه تنها مختص به کردها نبوده است بلکه سایر اقوام و مذاهب نیز این شیوه سیاسی را برگزیده‌اند.

وی در ادامه می گوید: علاوه بر کردها، آشوریان، ارامنه، سریانی‌ها، ترکمن‌ها و چچن‌ها نیز در این پروژه سهیم هستند. این آزمونی جدید بوده که طبق آن همه طیف های ساکن منطقه می‌توانند در اداره جامعه خویش مشارکت کنند. این پروژه بر خلاف نظر مخالفانش به اتحاد و یکپارچگی در سوریه منجر می‌شود.
هدیه یوسف که به عنوان یکی از روسای منطقه فدرال در مناطق کردنشین سوریه تعیین شده است همزمان ازشورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد که براساس مفاد قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت همه طرف‌های درگیر در بحران سوریه را به گفتگوهای صلح این کشور در ژنو دعوت کند.
سخنان هدیه یوسف ناظر بر عدم مشارکت کردها در مذاکرات ژنو است که این روزها روسیه خواهان مشارکت آنهاست.
در خصوص اهداف کردها از اعلام منطقه فدرال در مناطق کردنشین سوریه نیز وی تاکید می‌کند: ما بطور جدی بر یکپارچگی خاک سوریه تاکید داریم و قصد تجزیه خاک کشورمان را نداریم بلکه معتقدیم می‌توانیم که در این سیستم زندگی مسالمت آمیزی با همدیکر داشته باشیم کما اینکه در طول سالهای گذشته ما اینگونه زندگی کرده‌ایم. کردها قبل از اعلام فدرالیسم اقدام به تشکیل سه کانتون «جزیره» «کوبانی» و«عفرین» کرده بودند که با اعلام منطقه فدرال در واقع وحدت این کانتونها با همدیگر را اعلام کردند.
به گزارش ایسنا، اعلام طرح فدرالیسم برای مناطق کردنشین سوریه در دو هفته گذشته با واکنش های متفاوت در سطح جهانی روبرو شد که اکثریت این واکنش‌ها بر عدم قبول این سیستم متمرکز بود. حتی حزب دمکرات کردستان وابسته به مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز با این سیستم و خواسته اعلام مخالفت کرد و تنها مرز خود با مناطق کردنشین سوریه به نام «فیشخابور» را تعطیل کرده و بست که با واکنش تند کردهای سوریه روبرو شد.
مسعود بارزانی همچنین احزاب حاکم بر مناطق کردنشین سوریه را متهم به تک روی کرده و در گفتگو با المانیتور پیش بینی کرد این طرح موفق نمی شود.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false