شعله‌ور شدن درگیری‌ها در استان فاریاب افغانستان/ دفع حملات سنگین طالبان با فداکاری نیروهای مردمی و ارتش + نقشه میدانی

دور جدیدی از درگیری های خونین میان نیروهای شبه نظامی طالبان و نیروهای ارتش افغانستان در استان فاریاب به وقوع پیوسته و شمار زیادی از طرفین کشته و زخمی شدند.  به گزارش اخبار جهادی، تازه‌ترین خبرها از تحولات میدانی شمال افغانستان حاکیست، درگیری میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای ارتش در شهرستان دولت آباد در شمال استان […]

دور جدیدی از درگیری های خونین میان نیروهای شبه نظامی طالبان و نیروهای ارتش افغانستان در استان فاریاب به وقوع پیوسته و شمار زیادی از طرفین کشته و زخمی شدند.

 به گزارش اخبار جهادی، تازه‌ترین خبرها از تحولات میدانی شمال افغانستان حاکیست، درگیری میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای ارتش در شهرستان دولت آباد در شمال استان فاریاب ادامه دارد.از شهرستان «المار» در جنوب غرب استان فاریاب خبر می‌رسد، دور جدیدی از درگیری‌های خونین میان نیروهای شبه نظامی طالبان و نیروهای ارتش افغانستان به وقوع پیوسته و شمار زیادی از طرفین کشته و زخمی شدند.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، درگیری‌های سنگین میان طرفین در شهرستان «المار» به برج‌های مرافبت ساختمان‌های دولتی رسیده اما نیروهای دولتی به شدت از مواضع خود دفاع می‌کنند.

یک منبع میدانی به جزئیات درگیری‌ها در این شهرستان اشاره کرد و افزود: نیروهای مردمی و ارتش با از خودگذشتگی و فداکاری تمام در برابر نیروهای شبه نظامی طالبان مقاومت کردند.

این منبع میدانی گفت: نیروهای مردمی و ارتش پس از درگیری‌های سنگین و گسترده در نهایت موفق شدند حملات شبه نظامیان طالبان را به طور کامل دفع و آنان را در بخش‌های زیادی از شهرستان مجبور به عقب نشینی کنند.

وی از کشته شدن ۱۲ تن از نیروهای شبه نظامی طالبان از جمله دو فرمانده میدانی خبر داد و افزود: ۷ تن دیگر از نیروهای طالبان در جریان درگیری‌ها زخمی شدند که حال ۳ تن از آنان وخیم گزارش شده است.

به گزارش اخبار جهادی، شبه نظامیان طالبان مدعی شده اند که ۱۴ تن از نیروهای ارتش افغانستان در جریان درگیری‌ها کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند و از سویی دیگر ۶ تانک را هم منهدم کردند اما منابع میدانی این خبر را در گفت وگو با مشرق تکذیب کردند.

به گفته منابع میدانی، در جریان درگیری‌ها در شهرستان «المار»، ۸ تن از نیروهای ارتش و مردمی جان باختند و فقط یک تانک ارتش در کمین تله‌های انفجاری منهدم و فرافکنی‌های طالبان رد شده است.

خبرها حاکیست، شبه نظامیان طالبان همچنین در جریان درگیری‌ها در منطقه «شاه قاسمی» در حدفاصل شهرهای «میمنه» و «المار» یک تانک ارتش افغانستان را هدف قرار دهند و منهدم کنند؛ ۳ تن از نیروهای ارتش در جریان انهدام این تانک کشته و زخمی شدند.

به گزارش اخبار جهادی، شهرستان المار در ۵ سال گذشته به یکی از ناامن‌ترین مناطق در استان فاریاب تبدیل شده است؛ این شهرستان در نزدیکی مرکز استان فاریاب واقع شده و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

استان فاریاب در شمال افغانستان با کشور ترکمنستان هم مرز است و شامل ۱۴ شهرستان از جمله «شیرین تگاب، آلمار، قرغان، اندخوی، قرم قل، بالچراغ، قیصار، پشتون کوت، کوهستان، گرزیوان، میمنه، خان چارباغ، دولت آباد، خواجه سبزپوش ولی» است.

شهرستان‌های «کوهستان، پشت کوه (بخش جنوب شرقی و شمال) شیرین تگاب، بلچراغ» که حدود ۱۶ درصد از مساحت استان فاریاب را شامل می‌شوند در تصرف شبه نظامیان طالبان هستند.

درگیری‌ها میان نیروهای ارتش افغانستان و شبه نظامیان طالبان در شهرستان‌های «آلمار، قرغان، اندخوی، قرم قل، قیصار، پشتون کوت، گرزیوان، خان چارباغ، دولت اباد، خواجه سبزپوش ولی» همچنان ادامه دارد؛ شهرستان میمنه تنها نقطه‌ای در استان فاریاب محسوب می‌شود که در کنترل کامل ارتش افغانستان است.

انتهای پیام/

منبع: مشرق